واگذاری ۶۷ هزار واحد مسکونی به توانخواهان بهزیستی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، وحید قبادی دانا روز شنبه در آیین بهره برداری چهار طرح بهزیستی در کاشان افزود: 53 هزار واحد مسکونی در مجموع برای توانخواهان و مددجویان در دست ساخت است و در دهه مبارک فجر 2 هزار و 542 واحد در کشور به بهره برداری می رسد.

قبادی دانا افزود: نزدیک به پنج هزار مسکن برای خانواده های دارای 2 توانخواه یا بیشتر واگذار شده و حدود 6 هزار و 800 واحد در دست ساخت است اما هنوز 2 هزار و 200 خانوار در صف قرار دارند.

وی ادامه داد: نزدیک به 113 هزار نفر از خانواده های دارای یک توانخواه، مددجو و نیازمند در انتظار قرار دارند که امید می رود با کمک خیرین مسکن ساز مشکل آنها برطرف شود.

رییس سازمان بهزیستی کشور گفت: بر اساس تفاهم نامه ای چند جانبه از سال 94 با هدف برطرف کردن مشکل مسکن توانخواهان، 14 هزار خانواده 2 معلول شناسایی شد که هفت هزار و 500 خانوار شهری و 6 هزار و 500 خانوار در روستاها هستند.

وی خاطرنشان کرد: 11 هزار میلیارد ریال در لایحه بودجه سال آینده برای اجرای قانون حمایت از معلولان پیش بینی شده که البته بر اساس برآورد سازمان بهزیستی، برای اجرای این قانون 125 هزار میلیارد ریال نیاز است و این رقم کمتر از یک دهم برآوردها می باشد.

قبادی دانا با ابراز امیدواری نسبت به افزایش این مبلغ در بودجه 98 اضافه کرد: یک میلیون و 415 هزار نفر دارای معلولیت در کشور تا کنون شناسایی شده و دارای پرونده هستند که از این تعداد 800 هزار نفر دارای معلولیت بالا بوده و مستمری ماهانه دریافت می کنند.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: مرکزهای نگهداری شبانه روزی توانخواهان از 19 به 800 مرکز در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزایش یافته است، پیش از راه اندازی این سازمان 11 بنیاد خیریه در کشور وجود داشت که همه آنها وابسته به دربار بودند اما اکنون این رقم به 40 هزار مرکز رسیده است.

قبادی دانا در ادامه به واگذاری بیش از 92 درصد تصدی گری های این سازمان به مرکزهای غیر دولتی، موسسه های خیریه و مردم اشاره و بیان کرد: دولت دریافتی مستمری بگیران زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد را سه برابر کرده است.

وی اضافه کرد: اکنون در شرایط تحریم های ظالمانه دولت به سختی بودجه را تنظیم کرده تا دست کم سازمان های حمایتی کاهش نداشته و هنگام پرداخت یارانه ها، مستمری ها و حقوق طبقات متوسط اولویت پرداخت با دهک های و طبقات پایین باشد.

رییس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد : گواهینامه فضای تراز افراد توانخواه از سوی این سازمان برای اماکن اقامتی و اداری اهدا خواهد شد تا به تدریج همه آنها فضاهای لازم را برای این قشر از جامعه پیش بینی کنند. 

قبادی دانا تاکید کرد: با تصویب قانون حمایت از معلولان در مجلس شورای اسلامی، زمینه بیش از پیش فراهم شده تا از این قشر دفاع کنیم و بر این اساس دستگاه های دولتی و غیر دولتی باید برای مناسب سازی و ایجاد شرایط دسترس پذیر برای آنها اهتمام داشته باشند. 

وی در ادامه گفت: کمیته مناسب سازی محیط در روزهای آتی نخستین جلسه را تشکیل داده و پس از بررسی گزارش اقدام دستگاه ها در این زمینه، با کاستی های احتمالی برابر قانون برخورد خواهد شد که امید می رود خود در این زمینه اقدام کنند. 

معاون وزیر افزود: پژوهشی در این زمینه در دست انجام بوده که در روزهای آتی نتیجه آن را به مردم اعلام می کنیم تا مشخص شود چه دستگاه هایی چند درصد در زمینه تسهیل حضور مستقل توانخواهان در این اماکن پیشرفت داشتند. 

وی تصریح کرد: هنوز مشکلاتی در زمینه معابر عمومی داریم و حتی اگر توانخواه نباشیم، حرکت کالکسه کودکان در معابر و پیاده روها سخت و برای تردد توانخواهان یا نابینایان دوچندان است، شهرداری ها به ویژه در تهران همکاری خوبی در این زمینه داشتند و البته باید این مساله را هم در نظر گرفت که این امر زمان بر می باشد و بسیاری از کشورها بین 100 تا 200 سال به این نقطه رسیدند. 

قبادی دانا گفت: امید می رود که در آینده ای نه چندان دور بتوانیم به نقطه ای برسیم که توانخواهان بدون نیاز به کمک دیگران بتوانند به امور جاری بپردازند و این امر نیازمند همکاری دلسوزی همه دست اندرکاران در بخش دولتی و خصوصی است. 

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه از راه اندازی هتل تراز معلولان در سال آینده از سوی خیرین در مشهد مقدس خبر داد و گفت: یکصد هزارمین مسکن توانخواهان کشور امروز در کاشان به بهره برداری رسید که کابینت ها، پریزها، ورودی، رمپ، آسانسور و حتی سرویس های بهداشتی آنها برای حرکت توانخواهان و ویلچر مناسب سازی شدند. 

وی همچنین در زمینه اشتغال توانخواهان عنوان کرد: دستگاه ها باید سه درصد از نیروی انسانی مورد نیاز خود را از میان این قشر به کار بگیرند و در برخی مشاغل مانند تلفنچی نیز تا 30 درصد باید از نابینایان باشند که برخی دستگاه ها این قانون را اجرا کرده و برخی کاستی دارند. رعایت این نسبت از خود سازمان بهزیستی آغاز شده و امید می رود که با همکاری وزارت کشور و استانداری ها در همه نقاط کشور این مهم تحقق یابد. 

قبادی دانا یادآور شد: بخش خصوصی در مواردی پیشگام بوده و در برخی موارد حتی 70 درصد نیروی انسانی خود را از افراد توانخواه تامین کردند که در زمینه اقتصادی هم موفق هستند و می توانند الگوی برای سایر شرکت ها و دستگاه ها باشند. 

به گزارش ایرنا یک میلیون و 380 هزار نفر توانخواه زیر پوشش سازمان بهزیستی در کشور هستند که 11.2 درصد از اختلال بینایی، 39 درصد اختلال جسمی حرکتی، 24.4 درصد ذهنی، 8.2 درصد اختل روانی، 13.2 درصد شنوایی و 3.9 درصد از اختلال گفتاری رنج می برند. 

شایان ذکر است رییس سازمان بهزیستی کشور برای شرکت در آیین بهره برداری از چهار طرح با ارزش افزون بر 60 میلیارد ریال به کاشان سفر کرده است، افزون بر 11 هزار نفر در شهرستان کاشان از خدمات سازمان بهزیستی بهره مند هستند که نزدیک به پنج هزار نفر آنها را توانخواهان تشکیل می دهند. 

کاشان با جمعیت افزون بر 365 هزار نفر در فاصله نزدیک به 200 کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

پایان پیام/

مطالب مشابه