اهدای عضو در ۱۸ سال گذشته ۶۰ برابر شده است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی شادنوش در کارگاه آموزشی بهره‌برداری از سامانه رجیستری مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها اظهارکرد: سامانه رجیستری، حلقه مفقود حوزه پیوند بود که با راه اندازی آن در حوزه درمان، سیاستگذاری و اقتصاد سلامت کشور اقدامات مهمی انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه عمل پیوند می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر صرفه‌جویی و ارتقای کیفیت زندگی بیماران داشته باشد، گفت: از سال ۶۸ به همت استاد فاضل و با فتوای امام خمینی (ره) مساله پیوند به‌صورت شرعی حل شد و ۱۱ سال طول کشید تا به قانون تبدیل شود و آیین نامه‌های مربوطه نیز دو سال بعد از آن در هیات دولت به تصویب رسید.

شادنوش در ادامه اظهارکرد: روند رشد اهدای عضو در ۱۸ سال گذشته در ایران ۶۰ برابر شده است البته در مقیاس جهانی شاخص قابل قبولی نیست زیرا کشوری مانند چین طی ١٠ سالی که موضوع اهدای عضو را با جلسات آموزشی متخصصین کشور ما آغاز کرده است، در زمینه اهدای عضو رشد ۱۲۲ برابری داشته است.

وی با بیان اینکه در گذشته بیشتر پیوندهای کلیه از افراد زنده بوده اما در حال حاضر ۵۷ درصد پیوندهای کلیه در کشور از افراد دچار مرگ مغزی است، تصریح کرد: در کشور ما بیش از ۵۵۰۰ مورد پیوند کبد صورت گرفته است. در این خصوص به همت استاد ملک حسینی، مرکز شیراز با ۷۰۰ پیوند کبد در سال رتبه اول را در جهان کسب کرده است . رتبه بعدی مربوط به بیمارستانی در کالیفرنیای آمریکا با ۴۰۰ پیوند کبد در یک مرکز است. از این رو این موضوع افتخاری برای دانشگاه شیراز محسوب می‌شود.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: رتبه اهدای عضو ایران در رنکینگ جهانی ۲۶ است اما می تواند وضعیت بهتر داشته باشد و البته با توجه به فعالیت‌هایی که آغاز شده نتایج بهتری در انتظار خواهد بود و در سال ۹۸ نیز جهش خوبی را شاهد خواهیم بود چراکه چالش‌های موجود در سال ۹۷ رفع شده است.

هزینه پیوند کلیه یک هفتم دیالیز است

شادنوش با بیان اینکه هزینه پیوند کلیه یک هفتم دیالیز است، اظهارکرد: هزینه دیالیز در طول یک دوره پنج ساله، حدود ۳۵۰ میلیون تومان برای خزانه کشورهزینه دربر خواهد داشت، در حالی که پیوند کلیه حدود ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.

وی در ادامه گفت: از نظر مالی نیز با وجود نوسانات ارزی اجازه نداده‌ایم، بیماران پیوندی تحت تاثیر قرار گیرند. همچنین تا پایان اسفندماه سال جاری، پرداخت های مربوط به تیم فعال پیوند تمامی دانشگاه انجام خواهد شد.

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌ها وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر ۸۶۰۰ نفر در لیست انتظار پیوند کلیه قرار دارند،اظهارکرد: امیدواریم بتوانیم این آمار را کاهش دهیم و از آلام این بیماران بکاهیم. 

وی افزود: پیوند از مرگ مغزی به ۶۰ درصد رسیده است. در پیوند از مرگ مغزی رتبه ۲۱ و در پیوند از فرد زنده رتبه ۱۴ را در جهان دارا هستیم و امیدواریم آمار پیوند از مرگ مغزی افزایش پیدا کند.

شادنوش با بیان اینکه انجام حدود ۳۰۰۰ اهدای عضو در سال نرمال به نظر می‌رسد، تصریح کرد: مشکل ما ضعف شناسایی افراد است که  با راه‌اندازی سیستم رجیستری این مشکل برطرف خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در سال ۷۲، میزان PMP (نسبت اهداکنندگان مرگ مغزی به جمعیت) برابر با ۰.۲ بود و در سال ۹۶ این میزان به عدد ۱۱.۶ رسید البته عدد پایینی محسوب می‌شود چراکه رسیدن به عدد ۳۰ شاخص مطلوبی برای ما به حساب می آید بنابراین نه تنها روند روبه رشدی برای دستیابی به این شاخص با جدیت در حال پیگیری است بلکه روند کند گذشته نیز باید جبران شود.

به گزارش وبدا، شادنوش در پایان تاکید کرد: چنانچه براساس روند فعلی پیش رویم، پیشرفت ما تا سال ۱۴۰۴ حدود ۴۵ درصد خواهد بود اما اگر براساس برنامه‌ریزی‌های صورت پیش رویم، میزان پیشرفتمان به  ۷۵ درصد خواهد رسید تا بتوانیم به PMP مطلوب دست یابیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه