رتبه ایران در افزایش امید به زندگی و طول عمر
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، ایرج حریرچی در ارتباط با میانگین امید به زندگی ایرانیان اظهار داشت: امید به زندگی در کشور در اوایل دهه 50، حدود 50 سال بود اما در حال حاضر، امید به زندگی در بین زنان ایرانی 79.4 سال و در بین مردان 75.5 سال است، بنابراین در بیش از یک ربع قرن، افزایش امید به زندگی در طول 40 سال برای مردم ایران حاصل شده است.

وی تصریح کرد: در سال 50 تا 55 از هر هزار تولد زنده، 174 نوزاد تا 5 سالگی فوت می کردند و 10 هزار نوزاد به دلیل ابتلا به کزاز جان خود را از دست می دادند. همچنین سالانه 30 هزار کودک به دلیل اسهال فوت می کردند، اما در حال حاضر این میزان به کمتر از 15 مورد در سال کاهش یافته است.  

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش امید به زندگی سالم در کشور، خاطرنشان کرد: حوزه سلامت در طول 4 دهه گذشته توفیقات بسیاری داشته که عوامل آن مربوط به خارج و درون حوزه سلامت است. افزایش سواد به ویژه در زنان، دسترسی به آب سالم و بهداشتی، داشتن یخچال، گسترش برق و دسترسی به تلویزیون، تقویت سیستم فاضلاب و گسترش جاده ها به عنوان عوامل اجتماعی اقتصادی موثر بر سلامت در تامین سلامت جامعه نقش داشته اما بخشی از اتفاقات درون حوزه سلامت رخ داد و پیشرفت های این حوزه با سایر حوزه ها، قابل مقایسه نیست.

حریرچی با بیان اینکه در حوزه پزشکی از اعزام بیماران ایرانی به خارج از کشور و همچنین پزشکان خارجی بی نیاز شدیم، افزود: در سال های اولیه انقلاب اسلامی، 7 هزار پزشک از کشورهای دیگر در ایران فعالیت داشتند، اما در حال حاضر از نظر تربیت نیروی انسانی در حوزه پزشکی تقریبا بی نیاز شده ایم و در سراوان در حال حاضر 38 پزشک متخصص فعالیت می کنند.

وی تصریح کرد: زمانی در کل کشور 5700 پزشک متخصص حضور داشت که 68 درصد از آنها در تهران مستقر بودند، اما در حال حاضر، 39800 پزشک متخصص در کشور فعالیت می کنند. همچنین در سال 57 در کل کشور حدود 7 هزار پرستار در بیمارستان های دولتی کشور فعالیت داشتند که در حال حاضر، تعداد آنها به 72 هزار نفر افزایش یافته است.

حریرچی افزود: در سال های اول انقلاب حدود 56 هزار تخت بیمارستانی در کشور وجود داشت، اما در حال حاضر 129 هزار و 600 تخت بیمارستانی در کشور موجود است. علاوه بر این در سال های انقلاب، جمعیت کشور حدود 35 میلیون نفر بود که این رقم به 80 میلیون نفر افزایش یافته است. همچنین تعداد خانه های بهداشت روستایی از 1480 به ۱۷هزار و 900 خانه بهداشت رسیده و می‌بینیم که برخی از شاخص ها و زیرساخت های حوزه سلامت، افزایش بیش از 10 برابری داشته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه