تولید فاکتورهای رشد قابل استفاده در محیط کشت سلولی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمدرضا قرائتی با بیان اینکه فعالیت‌های این شرکت در ۷ بهمن ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شد، گفت: زمینه تحقیقاتی ما انجام کلیه امور مربوط به تحقیق، توسعه، مشاوره و خدمات در زمینه فرآورده‌های بیوتکنولوژیک شامل فرآورده‌های نوترکیب، مولکولی، مولکول‌های کوچک و فرآورده‌های مرتبط با کشت، تمایز و تجهیزات مرتبط، فعالیت در حوزه‌های تولید، بسته‌بندی، خرید، معاوضه، واردات، فروش، پخش، انبارداری و ثبت محصولات حوزه بیوتکنولوژی است.

قرائتی افزود: تولید فاکتور رشد FGF-8 و FGF-10 را از دستاوردهای این شرکت است، فاکتورهای رشد موادی هستند که به محیط کشت سلولی اضافه می‌شوند. این فاکتورها حاوی مواد پروتئینی هستند که برای تمایز سلولی و یا رشد برخی از سلول‌های خاص کاربرد دارند، این مواد در بیرون از محیط کشت تأمین و به محیط کشت اضافه می‌شوند.

وی تاکید کرد: فاکتورهای رشد تولید شده بر اساس فناوری پروتئین‌های نوترکیب تولید شدند، این مواد بعد از انجام فرآیند کنترل کیفیت، در اختیار محققان قرار می‌گیرند.

این محقق در ادامه با بیان این‌که فاکتورهای رشد یک دسته از موادی هستند که در پژوهش‌های سلول‌های بنیادی کاربرد ویژه‌ای دارند، گفت: این فاکتورها به‌صورت طبیعی در بدن موجودات زنده یافت شده و عملکرد آن‌ها شامل القای رشد سلولی، تکثیر، ترمیم و تمایز سلولی است.

قرائتی اضافه کرد: فاکتورهای رشد در تنظیم طیفی از فرایندهای سلولی مؤثر هستند و به‌عنوان مولکول‌های پیام‌رسان بین سلول‌ها نیز عمل می‌کنند، تأمین فاکتورهای رشد یکی از پرهزینه‌ترین بخش‌ها در عرصه تحقیقات سلول‌های بنیادی است، ولی با فناوری زیستی می‌توان پروتئین نوترکیب گران‌قیمت و پرمصرف در کشت سلول‌های بنیادی را با هزینه کمتر در کشور تولید کرد.

وی به فرآیند فاکتورهای رشد در این شرکت فناور اشاره کرد و گفت: فاکتورهای رشد تولید شده به صورت نوترکیب و در داخل باکتری تولید شدند، به این معنا که ژن مربوط به فاکتور رشد به داخل باکتری منتقل می‌شوند و بعد از باکتری خارج شده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

قرائتی تصریح کرد: فاکتورهای رشد تولید شده بیشتر کاربردهای آزمایشگاهی در حوزه‌های سلول‌های بنیادی و تمایز آنها دارد.

به گزارش ایسنا این محقق در پایان اضافه کرد: این شرکت تا کنون بیش از ۲۰ پروتئین پرمصرف نوترکیب را تولید و عرضه کرده و توانسته است بخشی از وابستگی ایران را برای تهیه این مواد به خارج از کشور برطرف کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه