دید حکیمانه و جامع‌نگر باید در پزشکان تقویت شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سعید نمکی در دیدار با آیت‌الله نوری همدانی، با بیان اینکه طرح تحول نظام سلامت به عنوان یکی از طرح‌های دست‌گیرانه دولت برای کمک به مردم در بخش سلامت طرح موفقی بود اظهار کرد: امیدواریم این طرح را با قدرت ادامه دهیم با توجه به اینکه سال 98 پیش‌بینی می‌شود به دلیل تحریم‌ها سخت‌تر باشد و فشار بر مردم بیشتر باشد برنامه داریم از بیماران محروم حمایت بیشتری داشته باشیم.

وی با اشاره به ضرورت اتمام پروژه‌های نیمه تمام خاطرنشان کرد: به دنبال اقتصادی‌تر کردن روش‌های اجرای پروژه‌ها در وزارت بهداشت هستیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه با مدیریت برخی منابع و امکانات باید خدمات بهتری به مردم ارائه شود، یکی از الزامات قانونی را بحث پزشک خانواده، سیستم ارجاع و راهنماهای بالینی دانست تا مریض نتواند به هرشکلی هزینه داشته باشد و هزینه‌های اضافی کم شود و گفت: منابع را باید به سمت نیازهای ضروری‌تر ببریم و منابع توزیع عادلانه شود.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه آموزش علوم پزشکی گفت: به دنبال این هستیم که دانشگاه‌ها را جامع‌نگر تر کنیم؛ در قدیم به اطبا حکیم می‌گفتند و این گرایش به سمت حکمت و دید جامع‌نگری باید در دانشگاه‌های علوم پزشکی بیشتر کنیم.

وی با تاکید بر اینکه به جای آموزش‌های صرف بیمارستانی باید دید جامعه محور را در آموزش‌های پزشکی بیشتر کنیم افزود: باید دانشجویان ما با بزرگان طب سنتی و کشور آشنا شوند؛ همین که دانشجوی طب ما بتواند دیرینه خود را بازشناسی کند و از بی‌خویشتنی رها شود ماندگاری در کشور بیشتر شده و خدمات بهتری به مردم ارائه خواهد کرد.

نمکی با اشاره به ضرورت نهادینه شدن تقدم پیشگیری بر درمان خاطرنشان کرد: باید زندگی سالم را در جامعه فراهم کنیم تا از هزینه‌های درمان در جامعه بکاهیم. فارس

پایان پیام/

مطالب مشابه