تنها ۳ درصد از نیاز دارویی کشور وارداتی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی پیرصالحی در مراسم افتتاح سایت کارخانه رفسنجان دارو گفت: کشور و ملت ایران پس از انقلاب همواره شرایط سختی را تجربه کرده اند که یکی از آنها در سال‌های دفاع مقدس بود، اما داروسازان و پزشکان نشان دادند که می توانند مسائل مربوط به سلامت را کشور را اداره کنند.
 
پیرصالحی ادامه داد: در ابتدای انقلاب ۲۱۰۰ قلم دارو در کشور وجود داشت که ۱۳۰۰ قلم آن وارداتی، ۳۰۰ تا ۴۰۰ قلم دارو تحت لیسانس و ۵۵۰ قلم دارو توسط شرکت های داروسازی داخل تولید می‌شد، اما امروز علی‌رغم تحریم‌هایی که در دوران متعدد وجود داشت، اکنون ۱۰هزار قلم دارو در بازار دارویی کشور وجود دارد. 

وی افزود: ۷ هزار و ۵۰۰ قلم از بازار دارویی کشور، تولید داخل و ۲۵۰۰ قلم دارو خارجی است که تنها ۳ درصد از بازار کشور را تشکیل می‌دهد و عمده نیاز بازار توسط کارخانه داروسازی داخلی تامین می شود.
 
رئیس سازمان غذا و دارو گفت: در حال حاضر ۱۱۰ کارخانه داروسازی در کشور فعال است و حدود ۳۰ شرکت داروسازی نیز به صورت قراردای داروی خود را در این کارخانه ها تولید می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت این تعداد کارخانه داروسازی این نوید را می‌دهد که ما می‌توانیم در شرایط سخت از تامین داروهای اساسی اطمینان داشته باشیم، اگرچه تحریم‌ها باعث ایجاد کمبودهایی می‌شود، اما دشمن نمی تواند دست ما را ببندد؛ چراکه اساسی ترین داروها به کمک دلسوزان این عرصه، حتی در سخت‌ترین شرایط تولید می شوند.
 
پیرصالحی تصریح کرد: امروز شاهد افتتاح کارخانه های متعدد هستیم که نشان می‌دهد تحریم‌ها نمی‌توانند مانع از پیشرفت ما در عرصه داروسازی شود. همچنین افتتاح کارخانه های داروسازی علی‌رغم خودکفایی باعث ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان تحصیل کرده می‌شود.
 
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهای برتر در حوزه تولید داروهای بایوتکنولوژی است، عنوان کرد: خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیانی که راه‌اندازی شده‌اند عمدتا در تولید داروهای هایتک فعالیت دارند، لذا باید تلاش کنیم که به سمت تقویت این شرکت‌های دانش بنیان حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: همزمان با دهه مبارک فجر، کارخانه‌های داروسازی در مشهد و همدان افتتاح شدند و امروز نیز شاهد افتتاح کارخانه داروسازی دیگری در کرمان هستیم. سازمان غذا و دارو حتما کمک خواهد کرد تا پروانه های مورد نیاز این کارخانه‌ها با سرعت بیشتر و خارج از نوبت بررسی شوند. امیدواریم این کارخانه‌ها نیز برای آینده تولید داروهای هایتک را در نظر داشته باشند.
 
به گزارش وبدا پیرصالحی با اشاره به اینکه عمده تمرکز کارخانه های داروسازی در تهران و شهرهای بزرگ است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با افتتاح این کارخانه در کرمان با توجه به زیرساخت‌های مناسب این استان شاهده تبدیل آن به عنوان یکی از قطب های داروسازی کشور باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه