آمار پائین سرطان در ایران نسبت به کشورهای غربی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، فاطمه اصفهانی درباره شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران اظهار کرد: سرطان یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که مردم سراسر دنیا را درگیر کرده است و بعد از حوادث و بیماری‌های قلبی و عروقی بیشترین آمار ابتلا و ایجاد عارضه را دارد.

اصفهانی ادامه داد: البته بروز سرطان در کشور‌های غربی مثل آمریکا شمالی و اسکاندیناوی بیشتر از کشور‌های شرقی است، در کشور ما اخبار زیادی مبنی بر افزایش آمار ابتلا به سرطان و سونامی سرطان مطرح می‌شود که در آنها کمی اغراق شده است، موضوع اصلی در کشور ما سن پایین ابتلا به سرطان است، این امر تا حدودی به جوان بودن جمعیت کشور مربوط می‌شود در حال حاضر حدود ۶۰ درصد جمعیت کشور ما را جوانان تشکیل می‌دهند، اما در مجموع این موضوع نیاز به بررسی و مطالعه دارد.

این متخصص خون و سرطان افزود: شایع‌ترین سرطان در بین خانم‌های ایرانی مانند کشورهای سراسر دنیا سرطان پستان است، متاسفانه امروزه شاهد هستیم که خانم‌های جوان در سنین پیش از ازدواج دچار این بیماری می‌شوند، یکی از راه‌های پیشگیری از بروز سرطان پستان، باردار شدن به موقع یعنی قبل از ۳۰ سالگی و شیردهی است.

وی تصریح کرد: امروزه  سرطان معده در آقایان بسیار شایع شده است، تا چندی پیش سرطان مری شایع‌ترین سرطان در بین مردان ایرانی بود و نسبت به تمام دنیا شیوع بالاتری داشت، شیوع سرطان مری در مناطق شمالی کشور بیشتر از سایر نقاط دیده می‌شد، استفاده از چای داغ مصرف غذا‌های نمک سود شده و قرمه و آمار بالای استفاده از سیگار و مواد مخدر اصلی‌ترین دلایل ابتلا به سرطان مری بودند که با توجه به ارائه آموزش‌های لازم شیوع آن کاهش پیدا کرده است.

اصفهانی گفت: علت دقیقی برای ابتلا به سرطان معده مطرح نیست، اما میکروبی به نام هلیکوباکتر وجود دارد که از عوامل زمینه‌ای ایجاد سرطان معده محسوب می‌شود و در کشور ما هم شیوع نسبتا بالایی دارد، تشخیص و درمان این ویروس کاری بسیار راحت است در حالی که در صورت شناسایی نشدن می‌تواند در نهایت منجر به ایجاد سرطان معده شود.

این متخصص خون و سرطان اضافه کرد: با توجه به اینکه این عامل میکروبی توانایی انتقال را دارد یک فرد آلوده ممکن است تمامی افراد خانواده را بیمار کند پس آگاهی مردم برای شناسایی و تشخیص نشانه‌های این بیماری بسیار موثر است چه بسا افرادی که مشکلات گوارشی مثل نفخ، ترش کردن و اختلالات مزاجی را مرتب تجربه می‌کنند و آن را جدی نمی‌گیرند در حالی که مراجعه به یک متخصص گوارش و انجام آزمایش‌های لازم شما را از سلامتتان مطمئن می‌کند.

وی توضیح داد: بعد از سرطان معده، سرطان پروستات و سرطان ریه بیشترین آمار شیوع را در بین آقایان دارد بنابر مطالعات انجام شده سیگار و مواد مخدر نقش چشمگیری در ابتلای افراد به این دسته از سرطان‌ها را دارد.

به گزارش باشگاه خبرنکاران جوان اصفهانی در پایان تاکید کرد: برای درمان بیماری سرطان راه‌های متفاوتی در سال‌های اخیر کشف شده‌ است که از جمله آن‌ها می‌توان به درمان یا طب شخصی اشاره کرد؛ همانطور که می‌دانید وضعیت بیولوژیک، فیزیولوژیک، تغذیه و دی ان‌ای مختلف در افراد متفاوت است پس باید برای هر کس درمانی متناسب با ساختار بدنی او در نظر بگیریم، شاید بیماری‌ها یکسان باشند، اما راه درمانی برای هر کس متفاوت است.

پایان پیام/

مطالب مشابه