نسبت پزشک متخصص به جمعیت کشور با استانداردهای روز دنیا هم‌تراز است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، ایرج حریرچی اظهار کرد: در برخی از مناطق کشور نسبت پزشک متخصص به جمعیت با استاندارد‌های روز دنیا همخوانی دارد و حتی استاندارد‌های کشور‌های مشابه  کمتر از ایران است اما این نسبت در مواردی کمتر از کشور‌های مشابه است.

حریرچی افزود: برخی از پزشکان به دلایل مختلفی برای ادامه تحصیل یا کار به خارج از کشور سفر می‌کنند یا به دلیل مشکلات اقتصادی در شغل‌های دیگری به غیر از پزشکی مشغول به کار می‌شوند و همین مسئله باعث کاهش نسبت پزشک به جمعیت و به خصوص نیروی متخصص در حوزه پزشکی می‌شود.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت زمان طرح پزشکان را ۲ تعیین کرده است و تنها در همین بازه زمانی می‌تواند نیروی متخصص و پزشک عمومی را از طریق ملاحظات قانونی و انجام طرح برای رفع کمبود به مناطق مورد دلخواه خود اعزام کند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: البته انجام طرح ویژه پزشکان عمومی و متخصص در برخی از موارد کمتر از مدت زمان ۲ سال است و بعضی از پزشکان معاف از انجام طرح خود هستند.

حریرچی به طرح برخی از پزشکان عمومی یا نیرو‌های متخصص که بیشتر از ۲ سال است اشاره کرد و فزود: پس از انجام طرح، پزشکان با توجه به شرایط  خود محل ادامه خدمت را تعیین می‌کنند؛ در این میان نیرو‌های متخصص یا پزشکان عمومی کلان‌شهر‌ها یا تهران را برای ادامه فعالیت پزشکی انتخاب می‌کنندکه همین مسئله باعث بروز کمبود‌هایی از نظر نیروی متخصص در برخی از مناطق می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان وی اضافه کرد: به طور مثال در برخی از مناطق گزارشاتی مبنی بر کمبود متخصص مغز و اعصاب به ما ارسال شده است که در برای رفع این مشکل می‌توان از نیرو‌های بومی استفاده بیشتری کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه