طرح نظام پرداختی پرستاران از اساس اشتباه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، طاهره زاهد صفت، در نشست شورای عالی نظام پرستاری، ضمن تبریک انتخاب وزیر جدید بهداشت، افزود: امیدواریم دکتر نمکی که آشنا به حوزه بودجه، اقتصاد سلامت و بهداشت است و در این شرایط حساس و بحرانیتقبل مسئولیت کرده اند، در تحقق اهداف نظام سلامت، موفق و پیروز باشند. 

زاهدصفت افزود: اولویت همه تشکل های حرفه ای به ویژه سازمان نظام پرستاری،حفظ منافع ملی و عمومی و دفاع از حقوق بیماران و شهروندان و همچنین صیانت از ارائه دهندگان خدمات که همان گروه بزرگ پرستاران است، درسر لوحه اهداف و رسالت سازمان نظام پرستاری قرار دارد.

رئیس شورای عالی نظام پرستاری تاکید کرد: سازمان نظام پرستاری و جامعه پرستاری کشور خود را ملزم به رعایت دفاع از سلامت مردم می داند و بیش از پیش تلاش وافر در جهت همکاری با وزارت بهداشت برای ارائه خدمات با کیفیت به مردم خواهد داشت.

وی ادامه داد: همچنین از دکتر نمکی برای ابقای معاون پرستاری وزارت بهداشت تشکر و قدردانی می کنیم و این مسئله را به فال نیک می گیریم که ارتباط بیشتری بین ساختار اجرایی وزارت بهداشت و سازمان صنفی پرستاران برقرار شود تا بتوانیم به اهداف و رسالت خود جامع عمل بپوشانیم .

زاهدصفت خاطرنشان کرد: جای بسی خرسندی است که وزیر بهداشت طبق برنامه های خود طرح تکریم از پرستاران و رسیدگی به وضعیت معیشتی پرستاران را در اولویت کار خود قرار داده و امیدواریم این برنامه ها به واقعیت تبدیل شود تا پرستارانی که در بالین در حال ارائه خدمات هستند، بتوانند این واقعیت ها را لمس کرده و انگیزه بیشتری برای خدمت به مردم پیدا کنند.

رئیس شورای عالی نظام پرستاری گفت: مشکلی که جامعه پرستاری در حال حاضر از آن رنج می برد، بار اضافی سیستم مراقبت و درمان بر دوش پرستاران بوده و البته پرداختی در قالب طرح قاصدک است که پرستاران را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. زیرا طرح نظام پرداخت فعلی از پایه و اساس کاملا اشتباه و پرستاران از این شیوه پرداختی هیچ گونه رضایتمندی ندارند. 

وی تاکید کرد: یکی دیگر از مشکلات جامعه پرستاری، عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری است که متاسفانه به دلایل و بهانه های مختلف تا کنون اجرایی نشده است و به دلیل محدودیت بودجه اراده ای برای اجرای آن وجود ندارد.

زاهدصفت اضافه کرد: امیدواریم طبق برنامه های وزیر بهداشت در خصوص سیستم ارجاع، پیگیری و اجرای طرح DRG که بحث عادلانه محوری برای گروه پرستاری و پیراپزشکی خواهد بود، پرستاران بتوانند به حق خود برسند و تحولی در سیستم پرداخت نظام سلامت کشور صورت گیرد تا دغدغه پرستاران از لحاظ روحی، روانی و مشکل معیشتی که از دغدغه های وزیر بهداشت نیز هست، مرتفع شود. 

رئیس شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به شفافیت در اجرای صحیح قوانین گفت: این موضوع دغدغه گروه پرستاری در مراکز درمانی شده است زیرا قوانینی وجود دارد که به درستی در دانشگاه ها اجرایی نشده و به نوعی سلیقه ای اجرا می شود و نیاز است که نظارت دقیقی بر اجرای این قوانین وجود داشته باشد. در این راستا انتظار می رود از ظرفیت و پتانسیل پرستاران استفاده شده. جایگاه پرستاران در سیستم نظام ارجاع و پزشکی خانواده مورد تاکید قرار گیرد.

زاهدصفت در ادامه تصریح کرد: طرح موضوع محدودیت پرستاری با مدرک فوق دیپلم و پایین تر، خبر نگران کننده ای است که طی سال های اخیر با مباحث پرستار بیمارستانی، کمک پرستاری و مراقبت سلامت قصد مخدوش کردن چهره این حرفه را داشته اند که همواره برای این گروه مایوس کننده است.

وی افزود: امیدواریم، در جهت تحول و توسعه پرستاری همانند کشورهای توسعه یافته که برای پرستاری گام برداشته اند، گام های مثبتی برای پرستاران کشور برداشته شود. 

رئیس شورای عالی نظام پرستاری در خصوص جذب نیروی پرستاری، گفت: جلسات متعددی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس برگزار شد که برآورد شد بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفر کمبود پرستار وجود دارد اما متاسفانه تعدادی که برای جذب در سال های ۹۸ و ۹۹ اعلام شده است باز هم پاسخگو نیست، زیرا نسبت قابل توجهی  پرستاران با فرسودگی شغلی در حال ارائه خدمات هستند که این امر در پاسخگویی به بیماران مشکل ساز خواهد شد. 

به گزارش مهر زاهدصفت در پایان افزود: همچنین از وزیر بهداشت برای پیگیری پوشش بیمه ای تعرفه های خدمات در منزل تشکر می کنیم که به نوعی هزینه های پرداختی مردم از جیب کمتر شده تا پرستاران نیز از بازار کار مناسب برای پاسخگویی به خدمات سلامت مردم در جامعه برخوردار خواهند شد.

پایان پیام/

مطالب مشابه