انجام مطالعاتی در خصوص درمان یک بیماری ژنتیکی شایع
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مصطفی مطلبی امروز در مراسم رونمایی از موش مدل هموفیلی با بیان اینکه در این پژوهشگاه سه پژوهشکده "زیست‌فناوری پزشکی"، "زیست فناوری کشاورزی" و "زیست فناوری صنعت و محیط زیست" ایجاد شده است، افزود: محققان این پژوهشکده‌ها تلاش می‌کنند تا با انجام تحقیقات منسجم، هدفمند و مشتری محور به نیازهای جامعه پاسخ دهند.

مطلبی ادامه داد: این پژوهشگاه در نظام رتبه‌بندی سایماگو در سال ۲۰۱۸ در رتبه اول قرار گرفت، یکی از دستاوردهای این پژوهشگاه استفاده از فناوری کریسپر به عنوان یکی از فناوری‌های مدرن در حوزه ژنتیک بوده است.

وی افزود: با استفاده از این تکنیک می‌توان با دقت بسیار بالا و در زمان کوتاه ژنی را وارد ژنوم موجودات کرد و از این طریق راهکارهایی برای درمان بیماری‌های ژنتیک ارائه داد.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با تاکید بر اینکه بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی با استفاده از این تکنیک قابل درمان هستند، خاطر نشان کرد: بر این اساس در دنیا پروژه‌های زیادی در دست انجام قرار دارد.

مطلبی اضافه کرد: بر این اساس این پژوهشگاه با اجرای یک پروژه بین‌المللی در صدد درمان یکی از بیماری‌های ژنتیکی شایع در کشور است که مطالعات آن هم‌اکنون در دستور کار محققان این پژوهشگاه است، جزئیات کامل این مطالعات در آینده اعلام خواهد شد.

وی در ادامه به تولید موش مدل هموفیلی اشاره کرد و یادآور شد: این موش تولیدشده مبتلا به بیماری هموفیلی نوع A است که در این نوع، فاکتور انعقادی ۸ معیوب و غیر فعال است.

رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری با بیان اینکه در گذشته محققان این پژوهشگاه به تولید فاکتور ۸ دست یافته بودند، اظهار کرد: برای تست پیش‌بالینی این فاکتور نیاز به حیوان‌های مدل داشتیم که مطالعاتی در این زمینه انجام شد که با استفاده از تکنیککریسپر موش‌هایی را تولید کردیم که فاکتور ۸ در آنها غیرفعال شده است.

مطلبی تصریح کرد: از هر ۵ تا ۱۰ هزار مرد یک نفر به بیماری هموفیلی نوع A مبتلا است و درمان این بیماری نیز بسیار پرهزینه خواهد بود.

وی تاکید کرد:تولید موش‌های هموفیلی در قالب یک پروژه کلان و با حمایت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و ستاد توسعه سلول‌های بنیادی اجرایی شد،با دستیابی به این دانش فنی امکان تولید مثل موش‌های مبتلا به هموفیلی فراهم شده است.

به گزارش ایسنا رئیس پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک از آمادگی این پژوهشگاه برای در اختیار قراردادن موش‌های مدل تولیدشده با روش کریسپر به محققان خبر داد.

پایان پیام/

مطالب مشابه