جزئیات بازرسی سازمان غذا و دارو از واحدهای تولید کننده اسنک حجیم شده
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، وحید مفید با اشاره به گزارشی مبنی بر استفاده از ذرت دامی در تولید فرآورده‌های اسنک و غلات حج، یم‌شده، اظهار کرد: بلافاصله پس از اعلام این گزارش، طی بخشنامه‌ای از تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور خواسته شد که مراتب وجود یا عدم وجود ذرت‌هایی با گرید دامی در کارخانه‌های تولید اسنک و غلات حجیم‌شده مورد بررسی قرار دهند.

مفید ادامه داد: ادارات نظارت دانشگاه علوم پزشکی از انبارهای واحدهای تولیدی بازرسی کرده و ۳۵۶ نمونه برداشته شد که ۱۳۴ مورد از آن دقیقاً با ویژگی‌های ذرت انسانی منطبق بود. ۱۲۸ مورد از نمونه‌ها بانام ذرت دامی واردشده بود، اما ازلحاظ ویژگی‌ها کاملاً با ذرت انسانی مطابقت داشت که احتمالاً به دلیل مسائل مربوط به تسهیلات واردات و ارز بوده است.

وی افزود: ۴۳ مورد از نمونه‌ها نیز از واحدهایی بود که دارای پروانه ساخت از سازمان غذا دارو بوده و هیچ مشکلی نداشتند. همچنین ۵۱ مورد از نمونه‌های ذرت‌های منجمد شده‌ای بود که موارد استفاده آن‌ها برای تولید اسنک نبوده و در ساخت کنسرو و سایر محصولات استفاده می‌شد که البته آن‌ها نیز با درجه ذرت انسانی بودند.

مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: تنها ۲۵ نمونه بر اساس نتایج آزمایشگاه ازلحاظ ویژگی‌های میکروبی و مشخصات مطابق با استانداردهای تعریف‌شده برای ذرت انسانی منطبق نبوده که بلافاصله ضمن ممانعت از تولید، نمونه‌ها پلمب و در اختیار مراجع قضائی قرار گرفت.

 وی به شرط ادامه تولید واحدهای متخلف پس از رسیدگی قضائی استفاده از منابع منطبقی که برای مصرف انسان در نظر گرفته‌شده است اشاره کرد و گفت: بازدیدها از واحدهای تولیدکننده فراورده‌های غذایی و آشامیدنی ادامه می‌یابد و سازمان غذا و دارو در مورد محصولات غذایی سخت‌گیرانه اقدام خواهد کرد.

یه گزارش فارس مفید وی با اشاره به نمونه‌برداری از محصولات نهایی، خاطرنشان کرد: خوشبختانه در هیچ‌کدام از محصولات نهایی مشکلی وجود نداشت و محصولات سطح عرضه با ویژگی‌های ذرت انسانی مطابقت داشت.

پایان پیام/

مطالب مشابه