طرح پزشک خانواده از سی‌تی اسکن‌های غیر ضروری جلوگیری می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، بشیر خالقی درباره اجرایی قوانین برنامه ششم توسعه گفت: اگر بطور واقع بینانه، بخواهیم هزینه حوزه درمان از جمله بدهکاری بیمه ها به بیمارستان را مرتفع کنیم، تنها راه منطقی این است که طرح پرونده الکترونیکی سلامت در کشور اجرایی شود.

وی افزود: راهنمایی بالینی و پزشک خانواده دو اهرمی هستندکه قابیلت کاهش هزینه های جاری  در  حوزه سلامت را دارند، نباید اجازه داد هزینه های حوزه بهداشت ودرمان در سیکل معیوب قرار بگیرد زیرا این امر موجب می شود، مشکلات کنونی بیمه ها با بیمارستان و مراکز درمانی مرتفع نشود.

خالقی ادامه داد: اگر تمام بودجه کشور نیز  صرف  خدمات درمانی  در  حوزه درمان و بهداشت شود اما مدیریت مناسبی در کنترل هزینه ها نداشته باشیم بطور حتم نمی‌توان سرانه سلامت کشور را بهبود بخشید.

این نماینده مجلس دهم گفت: بسیاری از ام ارآی و اسکن های که برای بیماران تجویز می شود به نظر می رسد، غیر ضروری است بدین معنا که بیمار برای طی پروسه درمانی به آن نیازی ندارد بنابراین برای کنترل این نوع از  تجویزها الزامی است که فکر اساسی برای کنترل هزینه ها،راهنمایی بالینی و پزشک خانواده بکنیم تا بتوان هزینه های حوزه بهداشت ودرمان را ساماندهی کرد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: برنامه ششم توسعه تا زمانی که اجرایی نشود بطورحتم برای کنترل و صرفه جویی هزینه های درمانی با مشکلات اساسی روبرو خواهیم شد واین در  حالی است که برنامه ششم توسعه براجرایی جامع و کامل پرونده‌های  الکترونیکی پزشکی اهتمام  ویژه ای دارد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت خالقی در پایان با بیان اینکه  توقف  سی تی اسکن های غیر ضروری در حوزه بهداشت و درمان با اجرایی کامل طرح پزشک خانواده امکان پذیر است، یادآور شد: کل بودجه کشور هم نمی تواند جوابگوی هزینه های درمانی بیماران باشد اگر هزینه‌ها در حوزه بهداشت و درمان کنترل نشود.

پایان پیام/

مطالب مشابه