آمار ۵۹ درصدی اهدای خون در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، بشیر حاجی بیگی افزود: اهدای مستمر خون پس از رسیدن به اهدای خون صد درصد داوطلبانه در دستور کار سازمان انتقال خون قرار گرفت و پس از آن هر سال شاهد رشد اهدای مستمر خون بودیم و امروز این آمار به ۵۹ درصد رسیده است.

حاجی بیگی ادامه داد: رشد آمار اهدای مستمر در همه استان ها به یک شکل نبوده و برخی از استان ها در این زمینه از دیگران پیشی گرفته اند، ادامه داد: در حال حاضر استان های سمنان با ۸۰ درصد اهدای مستمر، استان بوشهر با ۷۵ درصد و استان خراسان شمالی با ۷۴ درصد اهدای مستمر بیشترین توفیق را در این زمینه به دست آورده اند.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: بررسی آمار اهدای خون و شاخص های آن در استان سمنان نشان می دهد اهدای مستمر در این استان از سایر استان ها پیشی گرفته و به مرز ۸۰ درصد رسیده است.

وی افزود: این استان از نظر شاخص اهدای خون به ازای هر هزار نفر نیز از استان های دیگر گوی سبقت را ربوده است و نسبت به متوسط کشوری اهدای خون شاخص بالاتری را به خود اختصاص داده است.

حاجی بیگی با اعلام شاخص اهدای خون در کشور که ۲۷ نفر به ازای هر هزار نفر است، افزود: در استان سمنان این شاخص به بیش از ۴۶ درصد به ازای هر هزار نفر رسیده است که از سایر استان های کشور به موفقیت بالاتری دست یافته است.

سخنگوی سازمان انتقال خون اضافه کرد : هم اکنون سه استان سمنان، مازندران و یزد به ترتیب با شاخص های ۴۶ در هزار، ۴۰ در هزار و ۳۶ در هزار، بیشترین آمار اهدا کننده به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش مهر بررسی موفقیت استانهای مختلف در زمینه انتقال خون نیازمند پژوهشهای بوم شناسی فرهنگی اهدای خون است تا بتوان الگوهای این موفقیت را در سایر نقاط کشور نیز به کار بست.

پایان پیام/

مطالب مشابه