طرح تحول اورژانس کشور در حال انجام است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، قاسم جان بابایی در اولین مجمع خیرین سلامت و اورژانس کشور با بیان اینکه تقریباً سابقه ندارد که وزارت بهداشت زمینی را برای ساخت و ساز خریداری کرده باشد و اکثر مرکز بهداشت و درمان و… را خیرین ساخته‌اند، گفت: در حوزه سلامت بعد از استقرار نظام جمهوری اسلامی پیشرفت‌های بسیاری اتفاق افتاد. در حال حاضر ما پیشرفته‌ترین پیوندهای اعضای بدن را انجام می‌دهیم و حتی از کشورهای اطراف برای انجام پیوند به کشور ما مراجعه می‌کنند.

وی افزود: قبل از انقلاب در کشور تنها ۵۰ عمل پیوند کلیه انجام شده بود، اما امروزه سالانه حدود ٢٠٠٠ پیوند کلیه و ١٠٠٠ پیوند مغز استخوان انجام می‌شود، بیمارستان شریعتی بیشترین آمار پیوند مغز استخوان و بیمارستان نمازی شیراز بیشترین عمل پیوند کبد را دارد. در واقع پیشرفته‌ترین عمل دنیا مربوط به پیوند است که در حال حاضر ما در انجام حداقل دو نوع پیوند در دنیا سرآمد هستیم.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: همچنین در حال حاضر ما در زابل حدود ١٢٠ پزشک متخصص داریم؛ در حالی که قبل از انقلاب داشتن این تعداد پزشک جزو آرزوها بود. در شهرهای دیگر نیز همین‌طور است. همچنین در سال گذشته اعزام پزشکی به خارج از کشور کمتر از ۵٠ مورد بوده است و همین امر به این معنی است که توسعه پزشکی رو به پیشرفت است.

جان بابایی ادامه داد: گام بعدی ما شروع طرح تحول توسعه اورژانس بوده است. روزی جزئی از آرزوها بود که در کشور هلیکوپتر آمبولانس داشته باشیم، اما در حال حاضر در استانی مثل کهگیلویه و بویراحمد ۲ پایگاه هوایی اورژانس داریم و بیماران بد حال به سرعت برای درمان منتقل می‌شوند. درحالی که در سال‌های گذشته امکان انتقال بیماران وجود نداشت.

وی به دو اتفاق خوب در اورژانس تهران اشاره کرد و گفت: دو اتفاق خوبی که در اورژانس افتاد و نمونه بارز آن هم در اورژانس تهران است، استفاده از خدمات کد ۲۴۷ و ٧٢۴ است، که توانستیم بیش از ۴۰ هزار سکته قلبی را با همکاری سازمان اورژانس به موقع به بیمارستان منتقل کنیم و ۵ هزار بیمار سکته مغزی نیز بوسیله اورژانس به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند. 

به گزارش ایسنا معاون وزیر بهداشت در پایان اضافه کرد: همچنین بیمارستان‌های ما آمادگی کامل دارند تا با تزریق داروی بازکننده رگ، رگ بیمار را باز کنند تا بیماران سکته مغزی به زندگی عادی خود بازگردند، اما کمی هم باید فرهنگ‌سازی شود تا مردم درمان سکته‌های مغزی و قلبی را به تعویق نیندازند.

پایان پیام/

مطالب مشابه