درباره دستمزد پزشکان مانند سایر اقشار تصمیم‌گیری شود
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد جهانگیری با بیان اینکه سازمان نظام پزشکی طبق قانون و قبل از اینکه بودجه از دولت به مجلس رود، پیشنهاداتش را در حوزه تعرفه‌ها در شورای‌عالی بیمه ارائه می‌کند تا در آنجا مصوب شود و بعد به دولت رود، افزود: پیشنهاد سازمان نظام پزشکی در شورای‌عالی بیمه این بود که در حقوق و دستمزد جامعه پزشکی هم مانند سایر اقشار عمل شود؛ به‌طوری‌که اگر قرار است حقوق و دستمزد سایر اقشار جامعه افزایش یابد، این افزایش را برای جامعه پزشکی هم لحاظ کنند. حال اگر برای همه پنج درصد افزایش حقوق و دستمزد می‌بینند، برای پزشکان هم همین میزان را ببینند و اگر ۱۵ درصد افزایش دستمزد می‌دهند، برای جامعه پزشکی هم ۱۵ درصد افزایش را اعمال کنند.

وی افزود: حال اگر در کنار این افزایش، مکانیزم تعدیلی ایجاد کردند، آن را هم برای جامعه پزشکی در نظر بگیرند، اما نباید حقوق جامعه پزشکی را در جز حرفه‌ای تعرفه یعنی حقوق و دستمزد از سایر اقشار جدا کنیم. در جز فنی تعرفه نیز که شامل هزینه‌های جامعه پزشکی است، خواهش‌مان این بود که هزینه‌های ما را معادل نرخ تورم محاسبه کرده و رشد دهند.

جهانگیری ادامه داد: افزایش جز فنی تعرفه‌ها بر اساس نرخ تورم، مسأله‌ای منطقی است، اظهار کرد: زمانی آب معدنی را برای بیمارستان‌ها یک ریال می‌خریدم و یک ریال هم می‌فروختم، اما اکنون آن را دو ریال می‌خریم، حال آیا می‌توانیم همان یک ریال بفروشیم؟. این منطقی نیست. 

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور گفت: بیمارستان‌ها باید در زمینه حقوق و دستمزد پرسنل بیمارستان‌ها از ابتدا طبق قانون عمل کرده و این بخش هم جز هزینه‌های بیمارستان‌های خصوصی محسوب می‌شود. بنابراین جز فنی تعرفه را باید بر اساس نرخ تورم رشد دهیم که امیدواریم پیگیری شود و در عین حال به مردم هم اجحاف نشود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان نظام پزشکی آماده است تا در بحث بهره‌وری، کنترل هزینه‌ها و… به وزارت بهداشت کمک کند تا به مردم فشار وارد نشود، بر همین اساس جلسات مکرری با وزارت بهداشت داشته‌ایم و از پزشکان هم خواسته‌ایم که هزینه‌هایشان را کنترل کرده و کاهش دهند. به هر حال در حال حاضر بحث اقتصادی کشور، موضوع مهمی است و باید آن را رعایت کنیم.

جهانگیری با تاکید بر لزوم کیفی‌سازی خدمات سلامت در کشور، گفت: باید به این فکر باشیم که امروز آنقدر پول نداریم که جنس ارزان بخریم، بلکه باید به سمت کیفی‌سازی رفته و سعی کنیم که کیفیت ارائه خدمات‌مان افت نکند. اگر به هر دلیلی کیفیت ارائه خدمات سلامت کاهش یابد، در نهایت مردم متضرر می‌شوند.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور اضافه کرد: به عنوان مثال اگر برای بیمارستان تعرفه هتلینگ صرف نکند، سرویس درستی به بیمار ارائه نداده و در نتیجه بیمار هم از نوع دریافت خدمت راضی نخواهد بود. از طرفی اگر قرار باشد پزشکی با ویزیت دو بیمار، درآمد منطقی یک بیمار را کسب کند، ممکن است در تشخیصش اشتباه کند یا اگر آزمایشگاه نتواند به موقع و درست کارش را انجام دهد، ممکن است بیمار دچار عوارض شود. بنابراین بحث این است که ما قائل به بهره‌وری و بهینه‌سازی هستیم، اما باید حداقل‌هایی را مدنظر قرار دهیم.

وی تصریح کرد: از طرفی مهم‌ترین موضوعی که باید به آن توجه کنیم، سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت است. در حال حاضر خرید یک دستگاه در بخش خصوصی سه برابر شده است. حال اگر این دستگاه مستهلک شود و نتوان آن را بروز کرد، یعنی تجهیزات خوبی نداریم که از طریق آن خدمت مناسب ارائه دهیم. بنابراین نباید ناوگان ارائه خدمت در حوزه سلامت فرسوده شود و باید خدمات‌مان بروز شده و از تکنولوژی روز دنیا غافل نشویم. باید بدانیم که عارضه عدم توجه به این مسائل در طولانی مدت مشخص می‌شود.

جهانگیری تاکید کرد: باید سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت را در یک پکیج ببینیم، جامعه پزشکی همواره سعی کرده که خودش را بروز نگه دارد. به عنوان مثال امروز برای شرکت در کنگره‌ای علمی در یک کشور اروپایی، پنج روز وقت نیاز است و حداقل هزینه آن هم ۵۰۰۰ دلار می‌شود که با دلار ۱۱ هزار تومانی ۵۵ میلیون تومان هزینه شرکت پزشک در کنگره‌ای علمی خواهد شد. باید توجه کرد که چنین سفری سیاحتی نیست و حتی اکثر پزشکان از این کنگره‌ها بیرون هم نمی‌توانند بروند. باید پرسید که هزینه‌های این موارد در کجا دیده می‌شود؟. به هر حال این مباحث هم می‌تواند به عنوان هزینه دیده شوند زیرا جنبه آموزشی دارند.

معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور ادامه داد: هزینه خرید یک مجله بین‌المللی بین ۵۰ تا ۱۰۰ دلار است، در عین حال اگر پزشکان خود را بروز نکنند، به مردم ظلم کرده‌اند. یک بخش دیگر از هزینه‌های بیمارستان‌های بخش خصوصی، هزینه‌های پرسنلی است. در حال حاضر در یک بیمارستان ۲۰۰ تخت‌خوابی، به جز پزشکان حدود ۱۰۰۰ نفر مشغول به کار هستند، اما از آنجایی که تعرفه هتلینگ پایین است، ۲۰ الی ۳۰ درصد از حق‌الزحمه پزشک به پرسنل تعلق می‌گیرد، آیا این موارد نباید دیده شوند؟. 

وی افزود: در عین حال باید توجه کرد که به جز جامعه پزشکی، بیش از ۱۰۰ هزار نفر در بخش خصوصی حوزه سلامت کار می‌کنند. بنابراین اگر در این حوزه سرمایه‌گذاری نکنیم، همه این موارد را دولت باید ایجاد کند. باید پرسید که اگر دولت بخواهد ۱۰۰ هزار شغل تخصصی ایجاد کند، چقدر هزینه‌بر است؟. از طرفی این ۱۰۰ هزار نفر بیش از یک شیفت کار می‌کنند و بالغ بر ۱۵۰ هزار شغل محسوب می‌شوند.

جهانگیری گفت: همه حرف ما این است که در تعرفه‌های پزشکی بهینه‌سازی انجام شود، گفت: در نهایت هم خواسته ما این است که به قانون عمل شود. طبق قانون بیمه همگانی که از سال ۱۳۷۳ تصویب شده است، قیمت واقعی خدمات سلامت باید مشخص شود. بنابراین باید به قانون عمل و اعلام شود که قیمت واقعی خدمات سلامت چقدر است. 

به گزارش ایسنا معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی در پایان اضافه کرد: در حال حاضر هزینه واقعی یک تخت روز در بخش خصوصی ۱.۵ میلیارد تومان است؛ در حالی‌که بالاترین تعرفه ما در بخش خصوص ۴۲۷ هزار تومان است. بنابراین حتی سود تعرفه واقعی یک تخت روز هم نمی‌شود. به هر حال پزشکان وارد صحنه شده و کار می‌کنند، چون عشق‌مان این حرفه است. البته انکار نمی‌کنیم که برخی قسمت‌ها اتفاقات بدی هم می‌افتند و بد اخلاقی‌هایی رخ می‌دهد، اما باید خوبی‌ها را هم ببینیم و بدی‌ها را هم با مشارکت یکدیگر حل کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه