لزوم همکاری حوزه‌های معاونت آموزشی وزارت بهداشت با مرکز ملی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، در این نشست سعید عسگری قائم مقام رییس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی با اشاره به سابقه راه اندازی این مرکز گفت: خوشبختانه با حمایت ها و مدیریت معاون محترم آموزشی  تیم مدیریتی مجربی در این مرکز گردآمده و در این مدت زمان کوتاه دستاوردهای خوبی حاصل شده است.

وی افزود: مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی مرجعی برای توسعه پژوهش در آموزش پزشکی باشد و با حمایت از طرح های مرتبط با آموزش بسترهای ارتقای این حوزه در سطح کشور فراهم آید.

قائم مقام رییس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی گفت: 3 فراخوان در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی برگزار شد، 12 طرح پژوهشی از طرح هایی که در فراخوان اول مصوب شده بود خاتمه یافته است. در فراخوان دوم هم 56 طرح پژوهشی مصوب شده و 137 طرح نیز در فراخوان سوم دریافت شده است.  

عسگری از حمایت های مرکز از طرح های پژوهشی یاد کرد و ادامه داد: علاوه بر گرنت های پژوهشی در قالب فراخوان، گرنت های تشویقی نیز به برگزیدگان جشنواره شهید مطهری، المپیادهای دانشجویی و ... اعطا می شود، در قالب برنامه توانمندسازی هم 10 کارگاه توانمند سازی برای اعضای کمیته های تخصصی مرکز و داوران مرکز و 2 کارگاه هم برای بسته های تحول برگزار شده است. 

وی با اشاره به راه اندازی واحد های پژوهشی نصر در 10 حوزه مختلف از جمله افق یابی و آینده نگاری، مدیریت و ترجمان دانش، تحلیل سیاستی و ...  گفت: برنامه های این واحدها تدوین شده و خلاصه های سیاستی در زمینه هایی که به مرکز سفارش داده شده تدوین شده است.

قائم مقام رییس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی ضمن اعلام آمادگی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی برای همکاری با حوزه های ستادی معاونت آموزشی وزارت بهداشت گفت: تا کنون 14 طرح از حوزه های مختلف معاونت آموزشی دریافت شده و عناوین و متدولوژی پیشنهادی برای طرح های واحدهای معاونت آماده شده که ارائه خواهد شد.

گفتنی است در ادامه این نشست شهرام یزدانی، معاون پژوهشی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی با تشریح اقدامات این مرکز در سال 1397، برنامه های سال 98 را تشریح کرد و گفت: استقرار کامل زیرساخت های فناوری اطلاعات نصر به منظور راه اندازی سامانه های ملی در این حوزه یکی از برنامه های سال 98 است و باتوجه به راه اندازی واحدهای پژوهشی در مرکز در نظر است تا این واحدها به طور کامل استقرار یابند.

وی با اشاره به دو ماموریت واسپاری شده به مرکز تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی ادامه داد: 2 کلان پروژه مرجعیت علمی و حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم از برنامه هایی هستند که در مرکز اجرا خواهد شد.

معاون پژوهشی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی تصریح کرد: طراحی 12 کارگاه توانمندسازی برای سال 98 در حال انجام است،اقدامات اولیه برای راه اندازی مجله پژوهش های استراتژیک در آموزش پزشکی صورت گرفته و این مجله در سال آیندت راه اندازی خواهد شد.

یزدانی به آغاز فعالیت واحد کوهورت آموزش علوم پزشکی کشور در سال 98 اشاره کرد و گفت: همکاری مشترک با حوزه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت از برنامه هایی است که در سال آینده اجرایی می شود.

وی با ذکر عناوین پروژه های پیشنهادی برای حوزه های معاونت آموزشی وزارت بهداشت، به تشریح ساختار مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی پرداخت و گفت: برنامه های راهبردی برای تمامی واحدها تدوین شده و با بهره مندی از ظرفیت نیروهای جوان محصولاتی نیز در کوتاه مدت حاصل شده است.

شایان ذکر است در ادامه باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت و رییس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی، ضمن تشکر از تلاش های صورت گرفته در این مرکز گفت: مرکز ملی بازوی تحقیق و توسعه حوزه معاونت آموزشی است و ضروری است تا ساز و کار همکاری حوزه های معاونت با این مرکز طراحی شود.

وی افزود: ایجاد زیرساخت های اطلاعاتی مناسب در حوزه آموزش علوم پزشکی یکی از الزامات پشتیبان تصمیم گیری در این حوزه است، شواهد لازم برای تصمیم گیری در حوزه آموزش باید از طریق همکاری مدیریت های معاونت با مرکز ملی تولید شود.

لاریجانی با تاکید بر اهمیت سیاستگذاری مبتنی بر شواهد در حوزه آموزش پزشکی گفت: حوزه های همکاری مدیریت های حوزه معاونت آموزشی با مرکز ملی تا پایان سال مشخص و ساز و کارهای همکاری مشترک برای اجرای پروژه های مشترک مشخص خواهد شد.

رییس مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی ادامه داد: توانمندسازی بدنه دانشگاهها در حوزه های مختلف پژوهش و سیاستگذاری در آموزش علوم پزشکی یکی از برنامه هایی است که در آینده توسط مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی پیگیری می شود.

معاون وزیر بهداشت بر لزوم بهره برداری از نتایج پژوهش در سیاستگذاری های نظام سلامت تاکید کرد و گفت: از برنامه های مهمی که مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی پیگیری خواهد کرد اجرای پروژه هایی در زمینه ارتقای کیفیت پایان نامه های دانشجویان علوم پزشکی و استفاده از نتایج این پژوهش ها در تصمیم گیری ها است.

به گزارش وبدا وی در پایان به ظرفیت های مناسب مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم پزشکی برای بهره برداری از توانمندی های اعضای هیات علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور اشاره و ابراز امیدواری کرد این مرکز بتواند با انجام مطالعات کشوری از این توانمندی های درراستای اجرای بهتر برنامه تحول و نوآوری در آموزش استفاده نماید.

پایان پیام/

مطالب مشابه