مجلس با افزایش مالیات اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها مخالفت کرد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، احمد امیرآبادی فراهانی، در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه در پیشنهادی، گفت‌: در بودجه سال ۹۷ مقرر شد که مالیات به صورت پلکانی تعیین شود تا کسانی که درآمد بیشتری دارند مالیات بیشتری پرداخت کنند، اما استثنایی به مصوبه مجلس شورای اسلامی اضافه شد در حالی که در کمیسیون تلفیق و در صحن مجلس چنین چیزی مطرح نشد. آنچه که در بودجه مصوب شده بود این بود که مالیات پلکانی ۱۰ تا ۳۵ درصد پیش‌بینی شد، ولی به خاطر استثنایی که دیده شد، پزشکان همچنان ۱۰ درصد مالیات پرداخت می‌کنند.

وی افزود: این استثنا در بودجه سال ۹۸ هم آمده است. ما معتقدیم مالیات برای کسانی است که درآمد زیادی دارند و باید مالیات بیشتری بپردازند. چه پزشک باشند و چه شغل دیگری داشته باشند. نباید هیچ استثنایی در کشور وجود داشته باشد.

گفتنی است در ادامه علی مطهری، نایب رییس مجلس شورای اسلامی در این باره، خاطر نشان کرد: این استثنا شامل همه اعضای هیات علمی می‌شود و صرفاً مختص پزشکان نیست.

همچنین حسن سلیمانی نیز در مخالفت با پیشنهاد امیرآبادی، تصریح کرد: این استثنا به معنی معافیت مالیاتی پزشکان و هیات علمی نیست. ما برای تقویت پژوهش و تحقیق نرخ مالیات این فعالیت‌ها را به صورت حداقلی تعیین کردیم و این نرخ مالیات کم مربوط به فعالیت‌های پژوهشی اساتید است.

وی در موافقت با پیشنهاد امیرآبادی فراهانی، خاطر نشان کرد: ما همیشه شعار عدالت اجتماعی داده‌ایم و در حال‌ حاضر زمان عمل به این شعار است. متاسفانه امروز در بی عدالتی در پرداخت مواجه هستیم. ما ۲۰ درصد به همه حقوق‌ها اضافه کرده‌ایم و حالا برای جبران این بی عدالتی در توزیع درآمد باید پرداخت مالیات را متوازن کنیم.

شایان ذکر است طبق آنچه که در لایحه بودجه آمده است: حقوق‌های زیر دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان در ماه از مالیات معاف می‌شوند و حقوق‌های بیش از این رقم از ۱۰ تا ۳۵ درصد به صورت پلکانی مشمول مالیات می‌شوند، اما آنچه که در این لایحه دولت آمده بود، استثنایی را برای اعضای هیات علمی، حق التدریس، حق التحقیق و حق پژوهش در نظر گرفته بود که مالیات این موارد ۱۰ درصد تعیین می‌شود که در پیشنهاد امیرآبادی فراهانی این استثنا حذف می‌شد.

یه گزارش ایسنا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۸۷ رای موافق، ۹۳ رای مخالف و سه رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر با این پیشنهاد که به معنی افزایش مالیات اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها بود، مخالفت کردند.

پایان پیام/

مطالب مشابه