رژیم غذایی غربی عامل افزایش التهابات مزمن
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محققان دانشگاه ایالتی پورتلند آمریکا دریافته اند مصرف رژیم غذایی غربی که مملو از چربی و قند و حاوی میزان کم فیبر است، می تواند فرد را در معرض ریسک بالا ابتلا به عفونت شدید خونی موسوم به «سپسیس» قرار دهد.

محققان در این مطالعه دریافتند موش های تغذیه شده با رژیم غذایی غربی در مقایسه با رژیم غذایی عادی، با افزایش ابتلا به التهاب مزمن، شدت سپسیس و نرخ بالاتر مرگ و میر مواجه بودند.

سپسیس یک مشکل خطرناک ناشی از واکنش بدن به عفونت است، می تواند منجر به شوک و نارسایی یک عضو بدن شود، و یکی از شایع ترین علل مرگ در جهان است.

«بروک ناپیر»، عضو تیم تحقیق، در این باره می گوید: «سیستم ایمنی موش های تغذیه شده با رژیم غذایی غربی، متفاوت عمل کرد. این رژیم غذایی شبیه به رژیمی بود که عملکرد سلول ایمنی را دچار اختلال می کند از اینرو فرد بسیار در ابتلا به سپسیس آسیب پذیر می شود و زمانی هم که فرد مبتلا به عفونت سپسیس می شود سریع تر می میرد.»

به گفته محققان، این یافته ها می تواند به بیمارستان ها در کنترل بهتر رژیم غذایی بیماران بستری شده در بخش ICU کمک کند چراکه آنها بیش از همه در معرض ابتلا به سپسیس قرار دارند. مهر

پایان پیام/

مطالب مشابه