دستیابی به فرمول ساخت داروی درمان فراموشی با پایه گیاهی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، بهمن ابراهیمی حسین زاده گفت: شرکت ما یک گروه تحقیقاتی زیرمجموعه خود دارد که متشکل از حداقل 10 دانشجویی است که طی چند سال اخیر فارغ التحصیل شده اند و به جهت دارا بودن توانمندی و استعداد لازم آنها را جذب کرده ایم.

ابراهیمی حسین زاده ادامه داد: این گروه تحقیقاتی بر روی بیماری های مهم و مسائل مبتلابه جامعه که برای آینده کشور دردسرساز خواهد بود کار کرده است، البته در چند مورد نیز به نتایج بسیار درخشانی نیز دست یافته است و اگر همکاری مناسبی با مراکز تحقیقاتی داخلی شود به طور حتم کاسبی بسیاری از شرکت های داروسازی خارجی در ایران کساد خواهد شد. 

وی افزود: یکی از دستاوردهای گروه تحقیقاتی شرکت مبتکران پاک فن تهیه فرمولاسیون نانو داروی گیاهی برای درمان و پیشگیری از بیماری های خانواده فراموشی از جمله آلزایمر و پارکینسون تحت عنوان 'یادآر' است، این دارو به کمک نانو سامانه ها و از طریق پوست بصورت استنشاقی یا حتی تزریقی یا خوراکی به مغز منتقل شود.

این استادیار دانشگاه تهران گفت: ما در واقع موفق شدیم یک ترکیبی از چندگیاه را درون یک حامل نانویی پیوند دهنده قرار دهیم و این حامل کمک می کند هنگامی که دارو وارد بدن فرد می شود به سرعت و با دقت به مغز رسیده و رهایش پیدا می کند و در سایر نقاط بدن پخش نمی شود.

ابراهیمی حسین زاده تصریح کرد: داروی استفاده داروی یادآر پس از تست بر روی حداقل 200 موش آزمایشگاهی در دو دوره نتایج بسیار درخشانی به همراه داشته است گفت: با آزمایش بر روی موش ها به این نتیجه رسیدیم که حتی می توان علائم بهبودی را مشاهده کرد و پس از مدت طولانی تری با انجام آنالییزهای مختلف مشاهده کردیم که سلول های عصبی موش ها نیز بازسازی و بازیابی شد و این کمک می کند که بیماری به طور کامل درمان شود.

وی تاکید کرد: در حال حاضر پیگیر ثبت داروی فراموشی هستم، گفت: دریافت مجوز تولید این دارو که پایه آن به طور کامل گیاهی است و هیچ ترکیب شیمیایی یا ماده نگهدارنده به آن اضافه نمی شود، نیازمند انجام تست انسانی است.

دکترای مهندسی شیمی گرایش نانو تکنولوژی در خصوص اینکه آیا داروی درمان آلزایمر با پایه گیاهی دارای نمونه خارجی یا داخلی نیز می باشد یا خیر نیز گفت: با پیگیری های بعمل آمده نمونه خارجی یافت نشده است اما در برخی شرکت های داخلی روی برخی ترکیبات آن بصورت متناوب و به تفکیک کار شده است.

ابراهیمی حسین زاده اضافه کرد:یکی از دلائل و انگیزه گروه تحقیقاتی شان برای ساخت داروی گیاهی درمان بیماری فراموشی را بالا بودن آمار مبتلایان به آلزایمر در کشور عنوان کرد و تاکید کرد: به طور حتم این بیماران با داروهای موجود در بازار درمان نمی شوند.

عضو هیات مدیره این شرکت تحقیقاتی  تاکید کرد: اثر بخش زیادی از داروهای موجود در بازار مانند ممانتین (Memantine) که بسیار از سوی پزشکان برای بیماران تجویز می شود تنها تا شش ماه است و پس از این مدت این دسته داروها هیچ تاثیری در درمان بیماری فراموشی نخواهند داشت و تنها یک امیدی را در روند بهبودی و طول عمر بیمار خواهند داشت.

وی درخصوص قیمت نانو داروی گیاهی طراحی شده از سوی تیم تحقیقاتی تحت مدیریتی گفت: داروی ما به لحاظ قیمتی، بسیار به صرفه است و به لحاظ تاثیرگزاری برای درمان بیماری نیز بسیار بهینه تر از انواع داروهای موجود در بازار است.

ابراهیمی تاکید کرد: این گروه تحقیقاتی برای مکمل داروی پیشگیری از فراموشی به منظور استفاده افراد سالم نیز اقداماتی انجام داده است افزود: افراد می توانند از این مکمل ها در رژیم غذایی خود استفاده کنند دیگر کار به درمان این بیماری نیز نرسد. 

این محقق همچنین در ادامه با اشاره به اینکه داروی گیاهی یادآر برای جذب سرمایه گذار در بخش تجاری سازی ستاد ویژه توسعه نانو نیز به نمایش گذاشته شده است، نبود سرمایه گذار را اصلی ترین چالش روند راهیابی داروی فراموشی به بازار عنوان کرد.

وی افزود: طبق برآوردها حدود دو تا سه سال دریافت مجوز فروش این محصول در بازار از سازمان غذا و دارو زمان خواهد برد، گفت: مشکل موجود در واقع آن است که توانایی مالی شخصی مجموعه ما تا حدودی است و ورود به فاز تجاری سازی و تولید محصول نیازمند یاری سرمایه گذاران، شرکت های بزرگ دارویی و شتاب دهنده ها است.

این استادیار دانشگاه تهران گفت:برخی سرمایه گذاران به دلیل این که تجاری سازی محصول و تایید آن دو تا سه سال زمان خواهد برد عقب نشینی می کنند و در این مرحله کار متوقف می ماند و از دست محققان کار بیشتری برنمی آید.

ابراهیمی تاکید کرد: مجموعه هایی مانند ما توان بیشتری ندارند بیش از این جلو بروند و دانشگاه تهران نیز برای کمک به تجاری سازی محصول به لحاظ بودجه در مضیقه است.

وی با اشاره به شراکت یکی از شتابدهنده ها برای تولید یک دارو برای درمان چاقی مرتبط با آلزایمر با این گروه تحقیقاتی گفت:به دلیل اینکه چاقی مقاومت به انسولین می آورد و این منجر به آلزایمر می شود که این دارو را با یک شتابدهند طرف قرارداد شدیم که تقریبا حدود 800 میلیون قیمت گذاری شد و 30 درصد آن را به این شرکت فروختیم و با آنها شریک شدیم.

دکترای مهندسی شیمی گرایش نانو تکنولوژی ادامه داد: این دارو نیز با ترکیبات کاملا طبیعی ساخته شده است و ازطریق پوست به صورت موضعی روی سلول های چربی مضر اثر می کند و باعث می شود این سلول ها از بین بروند و بعد با کمک مویرگ ها از سیستم بدن خارج شده و هیچ اثرجانبی ندارد.

ابراهیمی افزود: این دارو برای بیماری های کبد چرب و چاقی های موضعی دور شکم دور بازو زیر غبغب(برجستگی یا آویزانی زیر چانه)و جاهای موضعی بدن بسیار مناسب است. به طوریکه با استفاده از این دارو بصورت موضعی می توان 3 تا 5 کیلوگرم در ماه کاهش داشت.

وی تصریح کرد: طبق تست های حیوانی انجام شده استفاده از این نوع قارچ حدود 35 تا 40 درصد کلسترول خون و همچنین 60 درصد قند خون را کاهش می دهد.

عضو هیات مدیره این شرکت تحقیقاتی در خصوص اینکه آیا استفاده از قارج برای درمان کلسترول خون و همچنین دیابت منشاء خارجی دارد یا خیر نیز اظهارکرد:این مشابه خارجی دارد اما کشورهای دیگر با مواد بومی خود این کار را می کنند و ما نیز برای استخراج دارو از قارچ های جنگلی داخل کشور استفاده می کنیم.

به گزارش ایرنا ابراهیمی در پایان گفت: متاسفانه و باوجود اینکه چندین مسئول رده بالای کشور در طول دو سال گذشته در جریان توانمندی گروه تحقیقاتی ما برای تولید داروهای ساخت داخل قرار گرفته اند اما در نهایت هیچگونه حمایت آنچنانی از این تیم نشده است.

گفتنی است گروه تحقیقاتی شرکت مبتکران پاک فن همچنین برای درمان بیماری دیابت و همچنین کلسترول خون با استفاده از یک نوع قارچ بومی کاوش های جدیدی داشته است و به گفته ابراهیمی در مراحل نخست تست های حیوانی به نتایج بسیار مطلوبی نیز دست یافته است.

پایان پیام/

مطالب مشابه