هزینه سالیانه دارو و تشخیص و درمان سرطان در کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علی قنبری مطلق درباره  شایع‌ترین سرطان‌ها در ایران، موارد مرگ و میر و هزینه تشخیص و درمان بیماران سرطانی در کشور اظهار کرد: سالیانه در حدود ۱۱۰ هزار مورد ابتلا ابتلا  به سرطان در کشور شناسایی می شود و سرطان سینه در زنان و روده بزرگ در مردان از بروز بالاتری برخوردار هستند.

وی افزود: شایع‌ترین سرطان‌ها در زنان سرطان سینه، روده بزرگ، پوست و تیروئید و شایع‌ترین سرطان‌ها در مردان پروستات ، مثانه و روده بزرگ بوده و میزان مرگ و میرهای ناشی از سرطان سالیانه ۵۵ هزار نفر است.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت با بیان اینکه از شیوع سرطان آمار دقیقی در دست نداریم، افزود: در هر ۱۰۰ هزار نفر،  ۱۵۷ مرد و ۱۳۰ زن مبتلا به سرطان می شوند و این درحالی است که آمار ابتلا به سرطان در دنیا در مردان ۲۰۵ و در زنان ۱۶۵ است.

قنبری مطلق ادامه داد: خوشبختانه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی خدمات شیمی درمانی و رادیوتراپی رایگان است و بیماران سرطانی کمتر از ۲۰ درصد از هزینه داروهای شیمی درمانی را به طور متوسط پرداخت می کنند البته در برخی از موارد پرداخت ۲۰ درصد از هزبنه های سرطان برای عده‌ای از بیماران دشوار است و بسته حمایتی از طرف سازمان غذا و دارو برای بیماران کمتر برخوردار  بخشی از هزینه‌های دارویی بیماران را تحت پوشش قرار می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: ما یک بسته حمایتی در معاونت درمان وزارت بهداشت تحت عنوان بسته حمایتی بیماران سرطانی داریم که آن هم به طور عمده برای بیماران کمتر برخوردار است که علاوه بر خدمات بستری، خدمات بخش سرپایی نیز تحت پوشش قرار می‌گیرد تا هزینه بیماران سرطانی کاهش پیدا کند.

قنبری مطلق به هزینه داروی بیماران سرطانی در کشور اشاره کرد و گفت: سالیانه بین ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان هزینه داروهای بیماران سرطانی است که ۸۰ درصد این مبلغ را صندوق های بیمه گر و یارانه وزارت بهداشت تحت پوشش قرار می دهند و کمتر از ۲۰ درصد این هزینه را بیماران می پردازند.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت گفت: عدد دقیقی از هزینه‌های تشخیص و درمان بیماری سرطان نداریم، تا سال آینده به کمک سامانه‌ها می‌توانیم عدد دقیق هزینه‌های تشخیص و درمان بیماری سرطان در کشور را بدست آوریم اما برآورد شده است که سالیانه بیش از ۳ هزار میلیارد تومانهزینه تشخیص و درمان سرطان است و باید توجه داشت که سرطان‌ها متنوع هستند و هزینه تشخیص درمان سرطان سینه با تشخیص و درمان سرطان سرو گردن متفاوت است.

وی یادآور شد: سالیانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان صرف درمان بیماران سرطانی با شیمی درمانی می‌شود، درصورتی کهدرمان سرطان شامل سه جزء مهم است که روش‌های درمان با جراحی بیشترین تاثیر را دارد و در درجه بندی بعدی درمان سرطان  رادیوتراپی و شیمی درمانی قرار می‌گیرند و ما در وزارت بهداشت تلاش می‌کنیم تناسب عادلانه‌ای وجود داشته باشد و درمان سرطان متناسب با اثربخشی و مداخلات انجام شود.

قنبری مطلق تاکید کرد: تشخیص زودرس سرطان مهمترین راه برای پیشگیری و کاهش هزینه است، گفت: اصولا برخی از سرطان‌ها امکان تشخیصص زودرس دارند و مردم نسبت به علائم اولیه این سرطان‍‌ها باید آگاهی داشته باشند.

وی افزود: سرطان های که امکان تشخیص زود هنگام دارند ما آنها را در قالب برنامه تشخیص زودهنگام سرطان قرار داده ایم و در مزاکر تشخیص و غربالگری سرطان تست‌ها و معاینه‌های تشخیصی را انجام می‌دهیم تا در مراحل اولیه بتوانیم این سرطان‌ها را شناسایی کنیم.

رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت تشریح کرد: وزارت بهداشت سه سرطان سینه، روده بزرگ و دهانه رحم را در برنامه تشخیص زودهنگام سرطان قرار داده است و در آینده سرطان‌های دیگری جهت تشخیص زودهنگام به برنامه‌  اضافه می‌شوند، این سه سرطان از بروز بالایی برخوردار هستند و ۴۰ درصد سرطان‌ها در زنان  را این سه سرطان به خود اختصاص می‌دهند و  در مجموع این سه سرطان،  ۲۵ درصد از کل موارد سرطان‌ها در مردان و زنان محسوب می‌شوند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان قنبری مطلق در پایان افزود: اگر برای این سه سرطان برنامه تشخیص زودهنگام را به طور کامل اجرایی کنیم از بروز موارد جدید این سه سرطان شایع پیشگیری خواهیم کرد یا سرطان ‌ها  را درمراحل اولیه تشخیص می‌دهیم و درمان می‌کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه