کلیه مشاغل پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی ملزم به استفاده از پایانه فروشگاهی شدند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، نمانیدگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (چهارشنبه) بند الحاقی یک به تبصره ۶ لایحه بودجه سال ۹۸ را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

براساس این بند کلیه صاحبان حرفه ومشاغل پزشکی، پیراپزشکی، داروسازی و دامپزشکی که مجوز فعالیت آنها توسط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، سازمان نظام پزشکی ایران و یا سازمان دامپزشکی ایران صادر می‌شود مکلف‌اند در چارچوب آیین نامه تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۴ /۱۲/ ۱۳۶۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن از ابتدای سال ۱۳۹۸ از پایانه فروشگاهی استفاده کنند.

در جریان بررسی این بند مهرداد لاهوتی پیشنهاد حذف این بند را داد و در این راستا بیان کرد: جامعه پزشکان از سایر مشاغل در جامعه جدا نیستند متاسفانه امسال جوی ایجاد شده که این جامعه در حال تخلف هستند. در صدا و سیما و رسانه‌ها به گونه‌ای این جامعه را نشان می دهند که در حال فرار مالیاتی هستند. که این واقعیت ندارد.

لاهوتی ادامه داد: فرار مالیاتی در هر صنفی وجود دارد. چگونه سازمان امور مالیاتی می‌تواند با قدرت از یک فعال مالیات را وصول کند اما در جامعه پزشکان نمی‌تواند مالیات را بگیرد این مشکل سازمان امور مالیاتی است نه جامعه پزشکان.

وی افزود: ما امروز در کشور ۳۰ تا ۴۰ هزار فرار مالیاتی داریم و چشم خود را به روی آنها بسته و اکنون به سراغ جامعه پزشکان رفته‌ایم. این هجمه که به جامعه پزشکان وارد شد غلط است.

گفتنی است درادامه یحیی کمالی پور در مخالفت با حذف این بند بیان کرد: ما در این بند به دنبال ایجاد شفافیت هستیم. آنچه که مهم است با استفاده از پایانه‌های فروشگاهی شفافیت افزایش می‌یابد.

کمالی‌پور گفت: در نهایت هدف ما از این بند ایجاد شفافیت است و توهینی به جامعه پزشکان نمی‌کند.

در ادامه نمایندگان بند الحاقی 2 تبصره 6 لایحه بودجه ۹۸ را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

به گزارش ایسنا به موجب این بند کلیه مراکز درمانی اعم از دولتی خصوصی، وابسته به نهادهای عمومی، نیروهای مسلح، خیریه‌ها و شرکتهای دولتی مکلف‌اند ۱۰ درصد از حق الزحمه یا حق العمل پزشکی پزشکان را که به موجب دریافت وجه و صورت حساب‌های ارسالی به بیمه ها و یا نقدا از طرف بیمار پرداخت می‌شود به عنوان علی الحساب مالیات کسر کند و به نام پزشک مربوطه تا پایان ماه بعد از صدور صورت حساب به حساب سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند.

پایان پیام/

مطالب مشابه