نکاتی که والدین بایددر مورد دندانپزشکی کودکان بدانند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علیرضا هدایتی در ارتباط با مشکلات بهداشت دهان و دندان در کودکان اظهار داشت: برخی بیمارانی که دچار پوسیدگی دندان هستند و باوجود درد شدید از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند، تنها به دلیل ترس و احساس تهوع و یا احساس خفگی است که روند درمانی خود را به تعویق می اندازند.

هدایتی ادامه داد: البته همین امر باعث شدت یافتن پوسیدگی و خرابی بیشتر دندان‌ها و آسیب جوانه دندان دائمی و افزایش نیاز به ارتودنسی می شود، درحالی که اگر مراکز بیمارستانی آرام بخشی در کشور گسترش یابد تاحد زیادی می‌توان از تاخیر درمان جلوگیری کرد.

وی افزود: بسیاری از کودکان در هنگام درمان دندان خود، دچار ترس شده و اجازه کار به پزشک را نمی دهند و حتی دیده شده افراد بزرگسال و مسن نیز به دلیل اضطراب شدید، روند درمان را نیمه کاره رها کرده و ترجیح می دهند تا ماه ها و حتی سال‌ها درد دندان را تحمل کنند ولی در شرایط چند ساعته درمان قرار نگیرند.

این متخصص بیهوشی و آرام‌بخشی با بیان اینکه آرامبخشی با بیهوشی عمومی تفاوت دارد، افزود: آرامبخشی سطحی و عمقی خوابی است که به واسطه دارو ایجاد می شود .در این حالت هوشیاری به طور کامل از بین نمی‌رود  بنابراین بهترین روش برای کنترل ترس، اضطراب و عدم تحمل دندانپزشکی آرام بخشی است. 

هدایتی به اینکه خدمات دندانپزشکی تحت آرام بخشی برای همه سنین قابل انجام است اشاره کرد و گفت: اگر چه در کشورهای توسعه یافته مراکز بیمارستانی آرامبخشی دندانپزشکی امری شناخته شده به حساب می آید ولی این حوزه کمک رسان درمانی در ایران همچنان ناشناخته است به طوری‌که هم اکنون تنها چند بیمارستان یا مرکز تخصصی بیمارستانی  آرام بخشی در حوزه دندانپزشکی در کشور وجود دارد که شرایط ویژه ای را برای مراقبت و درمان بزرگسالان، کودکان، معلولان، بیماران خاص و هر فردی با شرایط ویژه که توان همکاری با دندانپزشک ندارد را فراهم کرده است.

وی اضافه کرد:در واقع در این مراکز تخصصی، بیماران با آرام بخشی و در خواب کامل زیر نظر متخصص آرامبخشی روند درمان معالجه دندان نظیر کشیدن دندان، عصب کشی، ایمپلنت و حتی پر کردن را طی می‌کنند.

این متخصص بیهوشی و آرام‌بخشی تصریح کرد: در مرکز آرامبخشی در حالی که کودک،در آغوش والدین بوده و یا مشغول بازی است توسط متخصص بیهوشی داروی خواب آور دریافت می‌کند سپس با به خواب رفتن کودک، بیمار بر روی یونیت منتقل شده و توسط متخصص دندانپزشکی اطفال در کوتاهترین زمان، دندان های آسیب دیده ترمیم می شود در این بین متخصص بیهوشی و آرام بخشی به صورت پیوسته در حین درمان، وضعیت سلامت و هوشیاری کودک را پایش کرده و با اتمام درمان، قبل از بیداری کامل، کودک به نزد والدین منتقل می شود تا زمان بیداری دچار اضطراب نشود.

هدایتی اظهار کرد: پوسیدگی دندان و عفونت های لثه‌ای در افراد کم توان و ناتوان بیش از سایرین است، بیمارانی که دچار معلولیت ذهنی و جسمی بوده و یا بیمارانی که نیاز به مراقبت های ویژه در منزل دارند مانند افراد مبتلا به آسم، سکته مغزی، قطع نخاع و فلج اندام ها که به مرور زمان دچار اختلالات دندان می‌شوند بیش از سایرین به مراکز بیمارستانی آرامبخشی دندانپزشکی نیازمندند، به همین دلیل باید دولت وبخش خصوصی بیش از پیش در گسترش این مراکز اهتمام داشته باشند.

وی ادامه داد: البته توجه به مقوله آرامبخشی تنها برای کودکان و افراد کم توان و یا بیمارهای خاص خلاصه نمی‌شود، چرا که بیماران بسیاری وجود دارند که پس از ورود ابزارهای دندانپزشکی به دهان خود و یا حتی بوی حاصل از تراش دندان دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند که همین امر روند معالجه را در آنها کند و یا نیمه کاره می کند که البته این مراکز بیمارستانی می تواند این چالش را برای آنها تا حد زیادی مرتفع کند.

به گزارش فارس این متخصص بیهوشی و آرام‌بخشی در پایان گفت: بی تردید با حمایت دولت در افزایش مراکز بیمارستانی آرامبخشی در حوزه دندانپزشکی شاهد افزایش آمار مراجعه به دندانپزشک‌ها، توجه بیشتر جامعه به بهداشت دهان و دندان و کاهش ترس ناشی از مراجعه خواهیم بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه