رقم ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشکان صحیح نیست
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سعید نمکی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: نمی توان فرار مالیاتی را انکار کرد، اما به طور یقین می گوییم که این رقم، رقم درستی نیست. امیدواریم رقم واقعی را به دست بیاوریم.

وی درباره کمبود دارویی در سال 98 بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی هایی که انجام شده است به طور یقین سال آینده موضوعی به نام کمبود داروهای اساسی را در کشور نخواهیم داشت.

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی به نقل از وزیر بهداشت مطرح شده که سال آینده از نظر دارویی سال سختی خواهد بود نیز اظهار کرد: برای دارو هرگز نگفتم سال سختی است، بلکه از نظر اقتصادی گفتم. چون سال ها سازمان برنامه و بودجه را مدیریت می کردم به همین دلیل به همکاران توصیه کردم سال آینده کمربندتان را باید سفت تر ببندید چون باید هزینه کرد منطبق بر درآمدهای کمتر کشور باشد تا بتوانیم از این مرحله فشار تحریم هم سرافراز بیرون بیاییم.

نمکی ادامه داد: باید مملکت را با کمبودی مواجه نکنیم، اما در رابطه با دارو و کالاهای اساسی مطلقا چنین نگرانی نداریم و هرگز هم از زبان بنده چنین سیگنالی را دریافت نکرده اند که ممکن است در سال آینده مشکل کمبود دارو و تجهیزات داشته باشیم. ما سال آینده با برنامه ریزی دقیق و منسجم و هماهنگی با بانک مرکزی و بدنه دولت داریم، چیزی به نام کمبود دارو و تجهیزات پزشکی نخواهیم داشت.

وی تاکید کرد: البته ممکن است برخی همکاران پزشک داروهای خارجی را نسخه کنند، اما معتقدیم چون تولید داخل آن وجود دارد و تمام تست های لازم را پاس کرده است ضرورتی ندارد آن دارو را وارد کنیم. این را کمبود نمی گذاریم این بازاریابی برای بازارهای بیرونی است که با آن برخورد خواهیم کرد و برای حمایت از تولید داخل پس از پاس شدن تمام مراحل استانداردها اجازه ورود داروی مشابه و تجهیزات مشابه پزشکی را به داخل کشور نخواهیم داد.

وزیر بهداشت درباره کمبود داروها و میزان ذخیره داروها از دو تا سه ماه در داروخانه ها نیز گفت: قرار نیست در داروخانه ها، داروها را 6 ماه تا یک سال تل انبار کنیم. وقتی نظام دارویی مستمر و تولید بجا و واردات درست داشته باشیم تل انبار کردن دارو برای یک سال در داروخانه ها یکی از غیراقتصادی ترین و غیرمنطقی ترین شیوه ها است، برای این‌که هم منابع فروشنده را بلوکه کرده و هم نیازهای مملکت درست توزیع نمی شود.

نمکی تصریح کرد: وقتی یک دارو در یک داروخانه تل انبار شود، در جایی دیگر از مملکت ممکن است ذخیره یک ماه را داشته باشد، این را سازمان غذا و دارو به گونه ای هدایت می کند که بین سه تا چهار ماه داروخانه ها ذخیره دارو را داشته باشند. تلاش می کنیم رکود دارو و سرمایه را بیشتر از این نداشته باشیم.

وی تاکید کرد: ضمن این‌که نظام توزیعی را طراحی می کنیم که دارو در اسرع وقت به دست بیمار برسد. در سال آینده با برنامه ریزی های انجام شده چیزی به نام کمبود داروهای اساسی را مطلقا نخواهیم داشت.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: قانون بودجه سال 98 در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است و ما در حد تورمی که در بودجه دیده ایم، برای بخش دولتی بیشتر از آن را نمی توانیم ببینیم. برای این موضوع برنامه ریزی می کنیم که امیدواریم با برنامه ریزی به موقع اعلام شود.

نمکی اضافه کرد: قیمت دارو فقط افزایش سنواتی است. یا در مورد داروی وارداتی اگر افزایش داشته باشیم زیر 10درصد است، اگر چه تلاش می کنیم داروهای وارداتی را به سمت تولید داخل ببریم. در مورد داروهای ساخت داخل آنچه که کمیسیون های قانونی نظر می دهند، معمولا زیر 10 درصد افزایش است. هرکس هر دارویی داخلی و خارجی را فراتر از میانگین اعلام شده به بیمار بدهد، متخلف است و ما این را نمی پذیریم.

وی ادامه داد: برای افزایش تعرفه های پزشکی در بخش بیمه تکمیلی که یک بحث مجزا است و در شورای عالی بیمه مطرح نمی شود اما در رابطه تعرفه های خدمات پزشکی برای بیمه های پایه سعی خواهیم کرد پرداخت از جیب مردم در سال آینده نسبت به امسال کمتر شود. تلاش می شود این پرداختی ها بیشتر از سوی دولت باشد.

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که برای گسترش طرح تحول سلامت در سال آینده چه برنامه ای دارید، گفت: طرح تحول سلامت در سال آینده را به شدت دنبال خواهیم کرد و بسته هایی مانند کاهش پرداخت از جیب بیمار، ماندگاری طبیب در نقاط محروم و حمایت از بیماران صعب العلاج و سخت را در برنامه کاری داریم و امسال زیرساخت هایی که در طرح تحول نظام سلامت نیمه کاره مانده است را تمام خواهیم کرد.

به گزارش ایران پزشک نمکی در پایان گفت: ما طرح تحول سلامت را با همکاران واکاوی می کنیم که بسته ها را اقتصادی تر و منطقی تری کنیم و منابع را در مناطق محروم و دوافتاده تر عادلانه تر توزیع کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه