ردیابی مسیر دارورسانی به مغز با روش تصویربرداری فلورسنت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محققان کشور در آزمایشگاه پیش بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران پژوهشی را برای ردیابی مسیر دارورسانی به مغز انجام دادند. این پژوهش برای نخستین بار برای بررسی درستی جذب دارو در بافت مغز انجام شد که از سیستمتصویربرداری_اپتیکی برای ردیابی این مسیر استفاده کردند. پژوهشگران در این تحقیق از نانو ذرات استفاده کردند.

البته آن را به عنوان دارو با ماده فلورسنت نشاندار کردند و پس از تزریق به آزمودنی جهت ردیابی در فواصل زمانی مختلف مورد تصویربرداری قرار گرفت. همچنین تصاویر بدست آمده و افزایش سیگنال حاصله در ناحیه مغز نشان از درستی جذب مغز دارد. البته این پژوهش برای بررسی سایر متغیرها در آزمایشگاه پیش بالینی در حال ادامه است.

گفتنی است در سال‌های اخیر، توجه فراوانی به تهیه نانوذرات به عنوان حامل‌هایی برای دارورسانی شده است. حامل‌های نانویی با تغییر خصوصیات فارماکوکینتیک دارو باعث بهبود عملکرد دارو و کاهش عوارض جانبی آن می‌شوند. در ساخت نانوذرات به منظور انتقال داروها، از مواد مختلفی مانند پلیمرها، ذرات فلزی، لیپیدها استفاده می‌شود که بسته به روش تولید آنها می‌توان شکل و اندازه متفاوتی از ذرات را تولید کرد. سیستم‌های دارورسانی مبتنی بر حامل‌های نانویی اکنون به بازار دارویی جهان وارد شده‌اند و استفاده از آنها در دارورسانی روز به روز رو به افزایش است. دورنمای آتی تحقیقات بر توسعه نانوذرات دارویی با عملکرد چندگانه مثلاً ذرات با قابلیت دارورسانی هدفمند و همزمان تصویربرداری قرار دارد.

همچنین تصویربرداری فلورسنت که در این پژوهش مورد استفاده قرار گرفته یک تکنیک تصویربرداری اپتیکی است که برای مشاهده و بررسی نحوه توزیع مواد فلورسنت در بدن حیوان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

این روش یک تکنیک تصویربرداری غیرتهاجمی برای مشاهده درون بدن است. این تکنیک از تابش غیر یونیزان مواد فلورسنت که شامل نور مرئی، اشعه ماوراءبنفش و نور مادون‌قرمز است، برای به دست آوردن تصاویر دقیق از اندام‌ها و بافت‌ها و نیز ساختارهای کوچک‌تر ازجمله سلول‌ها و حتی مولکول‌ها استفاده می‌کند. این نوع نورها تصاویر را با استفاده از تحریک الکترون‌ها تولید می‌کنند که برخلاف استفاده اشعه یونیزاسیون در برخی دیگر از تکنیک‌های تصویربرداری هیچ‌گونه صدمه‌ای ایجاد نمی‌کند. این تصاویر توسط دانشمندان برای تحقیق و پزشکان برای تشخیص بیماری و درمان استفاده می‌شود.

با توجه به اهمیت مطالعات پیش بالینی و نبود امکانات مورد نیاز برای انجام این تحقیقات آزمایشگاه پیش بالینی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال گذشته راه اندازی شد تا با وجود مجهزترین دستگاه‌ها در این حوزه خدمات به محققان کشور ارائه شود.ایسنا

پایان پیام/

مطالب مشابه