خواب با کیفیت از شریان‌ها و عروق خونی محافظت می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محققان با مطالعه تصلب شرایین در مدل‌های حیوانی توانستند مکانیزمی را شناسایی کنند که در آن یکی از هورمون‌های مغزی، تولید سلول‌های التهابی موجود در مغز استخوان را به گونه‌ای کنترل می‌کند که موجب محافظت از عروق خونی در برابر آسیب‌های مختلف می‌شود.

تصلب شرایین فرآیندی است که در آن پلاک‌ها یا توده‌های چربی درون عروق خونی انباشته شده و موجب نازکی و سفتی رگ‌ها می‌شوند. این عارضه یکی از عوامل متداول بیماری‌زا به شمار می‌آید. 
محققان دریافتند اندازه پلاک‌های تشکیل شده در عروق خونی موش‌هایی که دچار اختلال خواب هستند، بزرگ‌تر از موش‌هایی است که خواب راحتی دارند. 

همچنین در این بررسی‌ها مشخص شد موش‌های دچار اختلال خواب دارای تعداد بیشتری از سلول‌های التهابی در جریان خون هستند و میزان ترشح هورمون هیپوکرتین در بدن آن‌ها کمتر است. 
هیپوکرتین یکی از هورمون‌های مغزی است که بیداری را کنترل می‌کند. 

در آزمایش‌های محققان، مشخص شد با مصرف مکمل‌های حاوی هیپوکرتین، تصلب شرایین و تعداد سلول‌های التهابی در بدن موش‌های دچار اختلال خواب کاهش می‌یابد. 

در صورتی که نتایج این تحقیقات در بدن انسان نیز تایید شود، به این معنی است که خواب از طریق تنظیم تولید هورمون هیپوکرتین در مغز، بر سلامت قلبی عروقی شخص اثرگذار است. 

ساعت 11 شب تا 7 صبح بهترین زمان خواب است. مصرف غذای سبک سه ساعت قبل از خواب، دمای مناسب و استفاده نکردن از تجهیزات الکترونیکی در اتاق خواب نقش مهمی در خواب با کیفیت دارد.

بر اساس آمار 15 تا 20 درصد از بزرگسالان آمریکایی دچار اختلال خواب هستند. 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است. ایرنا

پایان پیام/

مطالب مشابه