تاثیر محصولات آرایشی در دوران بارداری بر عملکرد سیستم حرکتی نوزاد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، در این بررسی آمده‌ است: استفاده زنان از محصولات مراقبتی شخصی به خصوص لوازم آرایشی و کرم‌های مرطوب کننده در دوران بارداری، سلامت فرزندانِ آنها را به خطر انداخته و این کودکان را در معرض ابتلا به مشکلات مهارت‌های حرکتی قرار می‌دهد.

در این بررسی همچنین تاکید شده که محصولاتی از قبیل اسباب بازی کودکان و ظروف نگه‌دارنده مواد غذایی، حاوی ترکیب‌های شیمیایی هستند که بر عملکرد سیستم حرکتی نوزاد در حال رشد تاثیرات مخربی به همراه دارد.

گروهی از متخصصان دانشگاه کلمبیا بر اساس بررسی‌های اخیر خود دریافتند مادرانی که در اواخر دوران بارداری در معرض ترکیب شیمیایی فتالات قرار می‌گیرند فرزندان خود را با این خطر مواجه می‌کنند.

زنان از طریق بلع یا تماس پوستی در معرض ترکیب شیمیایی فتالات قرار می‌گیرند. در این بررسی متخصصان به ارزیابی سطح فتالات در نمونه ادرار زنان در اواخر دوران بارداری و فرزندان آنان در سنین سه، پنج و هفت سال پرداختند.

یکی از متخصصان ارشد این مطالعه گفت: وضعیت مهارت‌های حرکتی تقریبا در یک سوم از این کودکان کمتر از حد متوسط بوده‌ است. همچنین کودکانی که دچار مشکلات حرکتی بوده‌اند در انجام فعالیت‌های روزانه‌شان چالش داشته و میزان افسردگی، اضطراب و اختلال‌های رفتاری در آنان بیشتر بوده‌ است.

به گزارش ایسنا به گفته متخصصان، این مطالعه تاکید کننده شواهدی است که پیش از این در مورد مضرات ماده شیمیایی فتالات برای کودکان بدست آمده‌ است. علاوه بر اینها، این ماده خطر ابتلا به آسم و نارسایی‌های شناختی را نیز افزایش می‌دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه