از علائم اولیه سرطان روده،کم خونی است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، اکرم پور شمسی در رابطه با سرطان روده بزرگ گفت: این سرطان یکی از شایع ترین بیماری های موجود بوده که عمده ترین راه شناخت آن نیز غربالگری و آزمایش است.

وی افزود: این سرطان تا مراحل پیشرفته علائم خاصی ندارد و باید با غربالگری تشخیص داده شود، اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل پیش گیری و درمان خواهد بود.

این فوق تخصص گوارش با اشاره به برخی علائم سرطان روده بزرگ اظهار کرد: کم خونی از جمله علائم اولیه این بیماری است که در صورت مشاهده آن حتما باید به پزشک مراجعه شود.

پور شمسی ادامه داد: وجود خون در ادرار و مدفوع نیز دیگر نشانه این سرطان است، دفع خون نشان از مرحله پیشرفته سرطان روده بوده و در صورت مشاهده فورا باید نسبت به تشخیص و درمان بیماری اقدام شود.

وی انسداد روده و سوراخ شدن آن را نیز از دیگر علائم این بیماری در مرحله پیشرفته خواند.

این فوق تخصص گوارش گفت: با انجام آزمایشات ممکن است تنها به وجود پلیپ در روده برخورد کنیم، با بررسی و غربالگری شاید به این نتیجه دست یافت که مشکل بیمار سرطان روده نبوده و تنها پلیپ است که به راحتی قابل خارج کردن و درمان است.  

پورشمسی تصریح کرد: سرطان روده وابسته به سن بوده و پس از ۵۰ سالگی بر اثر تغییرات ژنتیکی ایجاد خواهد شد، اما برخی عوامل زیستی می تواند این روند تغییر ژنتیکی را تشدید کند.

وی اضافه کرد: چاقی، عدم تحرک، مصر زیاد گوشت قرمز و چربی ها، کمبود کلسیم، مصرف الکل، استفاده از سیگار و مواد مخدر می تواند منجر به ایجاد سرطان روده شود.

به گزارش مهر این فوق تخصص گوارش همچنین برخی اعمال را در پیشگیری از سرطان روده موثر خواند و خاطرنشان کرد: داشتن تحرک، ورزش، کنترل وزن، عدم مصرف غذاهای چرب، استفاده کافی از لبنیات، میوه و سبزیجات در پیشگیری از این بیماری نقش موثری خواهد داشت.

پایان پیام/

مطالب مشابه