کاهش کمبود دارویی در کشور به ۲۰ قلم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی پیرصالحی در همایش سراسری معاونین غذا و دارو کشور با اشاره به اینکه تشدید تحریم‌ها باعث ایجاد شرایط سختی در سال ۹۷ در کشور شد، گفت: چه در حوزه تولید، چه نظارت و چه از لحاظ بودجه سال سختی را در حوزه غذا و دارو سپری کردیم، اما می‌توانیم با هماهنگی، دقت و همکاری، بسیاری از مشکلات را برای سال آینده حل کنیم.
 
پیرصالحی ادامه داد: با همکاری دانشگاه ها می‌توانیم امور اجرایی را تا حد امکان تفیض کرده و از پتانسیل‌ها و ظرفیت های دانشگاهها و برخی NGOها در بحث اجرا بهره بگیریم و بیشترین تمرکز خود را روی بحث نظارت قرار دهیم.
 
رئیس سازمان غذا ودارو با تاکید بر اهمیت یکپارچگی در سازمان غذا و دارو اظهار کرد: خوشبختانه اداره کل تجهیزات پزشکی به سازمان غذا دارو بازگشت و در دانشگاه ها نیز اگر تجهیزات پزشکی جدا شده است باید در مجموعه معاونت های غذا و دارو قرار گیرد.
 
وی به عملکرد مناسب سازمان غذا و دارو علی رغم تحریم های ظالمانه آمریکا در حوزه دارو اشاره کرد و گفت: با وجود تمام مسائل، امروز کمترین مشکل را در حوزه کمبودهای دارویی داریم به طوری که میزان کمبودها به حدود ۲۰ قلم می‌رسد که شرایط نسبتا خوبی محسوب می‌شود که برای پایدار کردن این شرایط تلاش می کنیم.
 
پیرصالحی با اشاره به اینکه کمبود ها بر اساس داروهای ژنریک محاسبه می‌شود، توضیح داد: ممنوعیت واردات دارو و مکمل‌های دارای مشابه تولید داخل باعث دامن زدن به موضوع تقلب و قاچاق می‌شود، بنابراین باید نظارت و بازرسی از داروخانه ها تشدید شده و از کانال توزیع دارو صورت گیرد.
 
معاون وزیر بهداشت گفت: در سال آینده به دلیل ممنوعیت واردات داروهای مشابه تولید داخل شاهد کمبود های ظاهری خواهیم بود که از این بابت نگرانی وجود ندارد، تنها نگرانی ما این است که بیمار در بیمارستانها با مشکل مواجه شود که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های مناسب این مشکلات را به حداقل برسانیم.
 
وی به اهمیت حوزه IT و سامانه های سازمان اشاره کرد و افزود: بر اساس دستور مقام معظم رهبری تمام سامانه ها باید تا پایان سال به یکدیگر متصل شوند، خوشبختانه سامانه تیتک و سامانه های جانبی سازمان غذا و دارو جزء سامانه هایی هستند که کمترین ایراد را دارند که به زودی رفع خواهد شد.
 
پیرصالحی در ادامه با اشاره به اینکه دشمن به دنبال ایجاد نارضایتی در مردم است، عنوان کرد: باید بتوانیم در حوزه وظایف خود شرایط را مدیریت کرده و با مداخلات مناسب کمترین مشکل را در حوزه تامین دارو و تجهیزات داشته باشیم.
 
به گزارش پایگاه خبری سازمان غذا و دارو معاون وزیر بهداشت در پایان از اقدامات صورت گرفته برای لغو رای جدید دیوان عدالت اداری خبر داد و گفت: رای جدیدی در دیوان عدالت مبنی بر حذف جمعیت از آیین‌نامه داروخانه ها صادر شده اما ابلاغ نشده است؛ این رای از لحاظ ماهوی دچار مشکل دارد. در تلاش هستیم تا با حمایت وزیر بهداشت این رای را لغو کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه