مصرف کافئین زیاد و عوارضی که به دنبال دارد
به گزارش پایگاه خبری پرشکان و قانون، مهدی خواجوی در خصوص مزایا و معایب مصرف بیش از حد کافئین برای سلامتی توضیح داد: سال ۲۰۱۳ سازمان غذا و داروی آمریکا تبلیغ آدامس‌های کافئین دار را به دلیل اینکه تحقیق موثری در زمینه تاثیر مصرف آن در جامعه وجود نداشت را ممنوع اعلام کرد.

این متخصص مغز و اعصاب  ادامه داد: برخی از آدامس‌های کافئین دارد حدود ۴۰ میلی‌گرم کافئین دارند که این ماده پس از گذشت ۲۰ دقیقه از جویدن وارد خون می‌شود، کافئین باعث تمرکز و بهبود فعالیت مغز برای دو الی سه ساعت خواهد شد که بسته به دوز آدامس‌های مختلف متفاوت است، میزان دوز موثر برای افراد بزرگسال حداکثر به صورت روزانه ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلی‌گرم در نظر گرفته شده است اما چون افراد مختلف از نظر متابولیسم بدن متفاوت هستند تاثیرات آن متفاونت خواهد بود.مصرف کافئین زیاد برای برخی افراد حتی با دوز پایین عوارضی مثل تپش قلب، سر درد و سرگیجه را در پی داشته باشد و در برخی افراد خوردن حتی یک آدامس می‌تواند باعث سوءحاضمه و سردرد شود.

وی افزود: مصرف بیش از حد کافئین می‌تواند در افرادی که زمینه‌ تشنج دارند منجر به تشدید بیماری آنها شود، افرادی که زمینه بیماری روانی مثل توهم و اسکیزوفرنی دارند نیز باید در مصرف کافئین دقت زیادی به خرج دهند.

خواجوی گفت: مصرف روزانه و زیاد کافئین باعث خستگی غدد فوق کلیه خواهد شد، این غدد به صور طبیعی مقداری از این مواد را در بدن ترشح می‌کند و اگر بدن عادت کند کافئین را از منبع خارجی تهیه کند، غده تنبل شده و عمکلکرد نرمال خود را از دست می‌دهد.

این جراح مغز و اعصاب تاکید کرد: حداکثر دوز مجاز به این معنی نیست که ما حق داریم دقیقا به همین اندازه کافئین مصرف کنیم، همانطور که متخصصان اعلام می‌کنند مصرف استامینفون از سه گرم به بالا باعث نارسایی کبد می‌شود ما حق نداریم روزانه چندین عدد از این قرص را مصرف کنیم.

وی اضافه کرد: موادی که حالت دارویی دارند نباید به طور آزاد در دسترس عموم قرار گیرند، به دلیل اینکه اگر کافئین در دسترس کودکان یا نوجوانان قرار گیرد و کودک به صورت روزانه آن را مصرف کند ممکن است به عوارض شدیدی دچار شود، حداکثر دوز مجاز مصرف کافئین در کودک ممکن است ۴۰ میلی‌گرم باشد که مصرف بیش از حد آن باعث وابستگی خواهد شد همچنین ممکن است اگر روزی آدامس در دسترس نبود وی به سمت استفاده از مواد مخدر روی بیاورد.

خواجوی تصریح کرد: اگر این آدامس از مزایا برخوردار بود در کشورهای اروپایی نیز به آسانی تبلیغ می‌شد. کافئین ماده‌ای ادرار آور است و ممکن است خطر کاهش آب بدن در کودکانی که فعالیت کمی دارند را در پی داشته باشند. در نتیجه تبلیغ آدامس حاوی کافئین در جامعه صحیح نبوده و باید برای دسترسی عمومی آن سازوکاری فراهم شود.

در ادامه فربد فدایی روانپزشک در خصوص تبلیغات آدامس‌های کافئین دار در شبکه‌های تلوزیونی و فضای مجازی توضیح داد: در درجه اول باید توجه داشت تنها محصولاتی که به تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو رسیده باشند به عنوان دارو یا ماده آرایشی بهداشتی می‌ـواند مورد استفاده قرار گیرد، در غیر این صورت هیچ‌گونه تضمینی برای سالم یا کارامد بودن آن محصول وجود ندارد همچنین تبلیغ این داروها در رسانه‌های گروهی ممنوع است و این‌گونه تبلیغات نیز جنبه علمی ندارند.

فدایی افزود: بی‌خوابی عوارضی را برای افراد در پی دارد گفت: انسان به طور طبیعی به ۶ ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد و اکثر شکایت‌ها از بی‌خوابی در بررسی‌های کلینیک خواب نادرست هستند، فرد به میزان کافی خوابیده است و احساس می‌کند که با کمبود خواب مواجه است، لذا بهتر است افراد با رعایت سبک زندگی مناسب خواب خود را تنظیم کنند و خواب کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز صحیح نیست.

وی ادامه داد: افراد می‌توانند با مصرف چای و قهوه نیاز خود را برای کاهش خواب برطرف کنند و استفاده از آدامس برای کاهش خواب در کتب مرجع پزشکی مورد تایید نیست.مصرف بیش از حد کافئین عوارضی مانند بی قراری، تمایل به مصرف مجدد کافئین، کاهش اشتها عصبانیت و احساس دردهای مزمن بدنی در پی دارد که در صورت قطع کافئین ممکن است به وجود آید و قطع مصرف کافئین علائم ترک ایجاد خواهد شد.

گفتنی است چند ماه قبل بود که وزارت بهداشت خبر ممنوع بودن تبلیغ تعدادی از کالاهای آسیب‌رسان به سلامت مردم را اعلام کرد که در این لیست اسامی تعداد زیادی از مواد غذایی مثل نوشیدنی‌های گازدار و شیرینی‌ها و روغن‌ها به چشم می‌خورد اما اکنون شاهد تبیلغ آدامسی در رسانه ملی هستیم، که به گفته متخصصان مصرف بیش از حد آن سلامت مردم و خصوصا کودکان را تهدید خواهد کرد.

به گزارش فارس سوال اصلی اینجاست که آیا این محصول موفق به کسب مجوز از سازمان غذا و دارو شده است یا خیر که به فرض مثبت بودن جواب این پرسش باید سوال دیگری مطرح کرد که از چه رو چنین محصولی فرصت تبلیغات تلویزیونی پیدا کرده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه