تشخیص سرطان در مراحل اولیه میزان اثربخشی درمان را افزایش می‌دهد
به گزارش پایگاه  خبری پزشکانو قانون، اولین پنل در دومین روز از پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی در دانشگاه کراچی پاکستان با نام چالش های فعلی و منابع در دسترس برای درمان سرطان اختصاص داشت.

این پنل به ریاست پروفسور عادل النگر، رئیس مرکز سرطان سر و گردن بیمارستان اندرسون تگزاس آمریکا برگزار شد.

النگر در معرفی موضوعات مطرح در این پنل گفت: در موضوع سرطان با دو مساله متفاوت پیشرفت ها و چالش ها روبرو هستیم.

وی ضمن برشمردن پیشرفت ها افزود: دستاوردها در تشخیص، تشکیل بانک بافت در بسیاری کشورها ، تولید و توسعه زیست داروها و زیست نشانگرها از جمله این پیشرفت ها است.

رئیس مرکز سرطان سر و گردن بیمارستان اندرسون تگزاس آمریکا چالش ها را پیچیده تر شدن انواع سرطان ها و تامین منابع مورد نیاز تحقیقات دانست و گفت: بسیاری از انواع سرطان ها امروز به مرحله بعضی بیماری های غیرواگیر مانند دیابت رسیده که قابل درمان نیست، ولی می توان آنها را کنترل کرد یا با پیشرفت بیماری داروهای جدیدی برای بیمار یافت که به معنای هزینه بیشتر است.

همچنین در ادامه دکتر هدی عمر بسلام، استاد دانشگاه عدن در مورد تاریخچه سلامت و راهبردهای کنترل سرطان صحبت کرد.

عمر بسلام با استناد به مطالعه موردی در کشورهای با درآمد کم و متوسط گفت: با اینکه تصور می شود سرطان جزء بیماری های کشورهای توسعه یافته است، اما این طور نیست. آمار سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد فقط در سال 2018 حدود 18 میلیون نفر در جهان برای اولین بار مبتلا به سرطان تشخیص داده شدند که دو سوم این جمعیت در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند. همچنین مرگ و میر ناشی از سرطان در کشورهای توسعه یافته 30 درصد و در کشورهای در حال توسعه 70 درصد است. 

وی تصریح کرد: بیش از 30 درصد از موارد سرطان قابل پیشگیری است؛ در حالی که بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه 8 تا 10 میلیون نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست می دهند. 

این استاد دانشگاه با تاکید بر تدوین برنامه مبارزه با سرطان اظهار داشت: این برنامه ها باید با هدف پیشگیری از سرطان و تشخیص زود هنگام تدوین و اجرا شوند، راهبردهای برنامه مبارزه با سرطان تشخیص اولیه، افزایش آگاهی مردم، معاینات مستمر و تاسیس مراکز جامع درمان سرطان بیان کرد.

در ادامه پروفسور تیتر دیمیرر، مدیر کارگروه سرطان در آکادمی علوم ترکیه نیز در این پنل بر ضرورت آگاهی رسانی جوامع مختلف برای تشخیص سریع تر سرطان تاکید کرد.

دیمیرر گفت: امروزه بسیاری از منابع برای درمان سرطان هزینه می شود؛ در حالی که تشخیص از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی با اشاره به فقدان آمار دقیق در منطقه جنوب غرب آسیا افزود: این کشورها آمار موارد ابتلا به سرطان جدید را ارائه نداده اند؛ به همین دلیل به سختی می توان به نتیجه ای جامع در مورد دلایل و راهکارها مبارزه با سرطان در این منطقه رسید.

به گزارش ایرنا در پایان دکتر النگر در نتیجه گیری این نشست بیان داشت: درمان سرطان در مراحل دوم و سوم حتی برای کشورهای ثروتمند نیز دشوار است و هزینه های زیادی را به فرد و نظام بهداشت و درمان تحمیل می کند، بنابراین باید معاینات دوره ای و مستمر برای تشخیص اولیه بیماری در دستور کار قرار گیرد. 

رئیس مرکز سرطان سر و گردن بیمارستان اندرسون تگزاس آمریکا بر ضروت گزارش دهی و ثبت آمار موارد ابتلا به سرطان در هر کشور تاکید کرد و گفت: باید بدانیم موارد ابتلا به سرطان بر اساس میزان موارد ابتلا به هر نوع سرطان چیست و آیا بیمار درمان شده یا بیماری تحت کنترل است، همه این موارد به بهبود وضعیت مبارزه با سرطان کمک می کند.

شایان ذکر است پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، در زیرشاخه های بیماری های واگیر و غیرواگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان 8 تا 11 اسفند در دانشگاه کراچی در حال برگزاری است.

گفتنی است یکی از فعالیت های کلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، تاکید بر نقش دانشمندان زن جهان اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود. 

این دوره از نشست استپ، به بررسی چالش های جهان اسلام در حوزه سلامت می پردازد و تازه ترین رویکردها و دستاوردهای دارویی برای مواجه با این چالش ها در آن بررسی می شود. 

در حاشیه برگزاری پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، سومین نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام نیز برپا می شود و شرکت ها و سرمایه گذاران، همراه مهندسان و دانشمندانی که در تولیدات و خدمات جدید، موفقیت هایی را کسب کرده اند، در این نشست چهار روزه با یکدیگر دیدار خواهند کرد. نشست ایسا هم زمان با نشست استپ در دانشگاه کراچی ادامه خواهد داشت. 

نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در کشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان کشورهای اسلامی و محققان جهان اسلام با یکدیگر دیدار کرده و دستاوردها و تجربیات موفق خود را برای یکدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراک بگذارند.

پایان پیام/

مطالب مشابه