آماده واگذاری قیمت‌ گذاری به بخش‌های دیگر هستیم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی پیرصالحی در مراسم توانمندی صنعت داروسازی در چهلمین سالگرد انقلاب اظهار داشت: این جلسه به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب برگزار شده است.

پیرصالحی ادامه داد: صنعت داروسازی ایران پس از چهل سال صنعت موفقی بوده است و امروز این صنعت باعث افتخار کشور است، در ابتدای انقلاب ۲۵ درصد نیاز کشور تامین می‌شد و بیشتر صنعت وارداتی بود، اما در زمان جنگ کارخانجات داروسازی جدید افتتاح شد و هرساله تعداد اقلام زیادی دارو توسط این شرکت‌ها مورد تحقیق گرفته و وارد بازار شده است.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: سال ۹۷ سال سختی برای صنعت داروسازی بود و کمترین تعداد کمبودها مربوط به داروهای تولید داخل بوده است، این موضوع نشان می‌دهد اگر صنعت داخلی تقویت نشود در شرایط حساس با مشکل مواجه می‌شویم و با وجود اینکه شاید سال آینده نیز سخت باشد توان داخلی ما را از مشکلات نجات خواهد داد، در سال ۹۸ کمترین کمبودها را خواهیم داشت.

وی افزود: در سال‌های پس از انقلاب رشد تعداد دارو وارد حوزه‌های جدید مثل بایوتک و نانوتکنولوژی شدیم، در حوزه بایوتک با بیش از ۲۲ قلم دارو همراه بودیم و امیدواریم در سال‌های آینده اقلام جدید وارد بازار شوند.

پیرصالحی خاطرنشان کرد: اگر همین اقلام را نداشتیم باید ۱ میلیارد دلار ارز به این محل اختصاص پیدا میکرد امروز با ۷۰۰ میلیون دلار عمده نیاز ما تامین می‌شود. این صنعت هیچ‌گاه مردم را بدون دارو نگذاشته، کمترین نرخ افزایش قیمت را از ابتدای انقلاب داشته است، قطعا مشکلات بزرگی در این صنعت وجود داشته است.

وی تاکید کرد: وظیفه قیمت‌گذاری بر اساس قانون بر عهده سازمان غذا و دارو است، در سازمان غذا و دارو بحث قیمت‌گذاری و اصلاح قیمت‌ها با توجه به شرایط بازار در نظر گرفته شده است تا به بحث تولید کمک کنیم و حاضریم قیمت‌گذاری را به بخش‌های دیگر واگذار کنیم.

رییس سازمان غذا و دارو اضافه کرد: سازمان غذا و دارو به عنوان متولی کیفیت دارو فکر می‌کند راه تامین دارو توسط تولید داخل است و با واردات نمی‌توانیم بازار را کنترل کنیم، باید هر دارویی وارد بازار می‌شود به سرعت در کشور تولید شود و در دسترس بیماران قرار گیرد.

پیر صالحی اظهار کرد: کیفیت فدای قیمت نشود و داروی تولیدی باید از کیفیت مناسب برخوردار باشد و عوارض آن نباید بیش از فواید آن باشد.

وی تصریح کرد: اکنون فرآیند الحاق به آی سی اچ آغاز شده تا ضوابط نظارتی با دنیا هماهنگ باشد، سال گذشته علی‌رغم امیدواری برای افزایش صادرات این موضوع محقق نشد و صادرات ما کمتر شد اما صنعت باید تلاش کند وارد بازاهای دیگر شود البته برخی شرکت‌های بایوتک موفق شدند جی ان پی اروپایی اخذ کنند.

به گزارش فارس رئیس سازمان غذا و دارو در پایان اضافه کرد: در شرایط تحریم و عناد دشمنان کار صادرات دشوار است اما باید برای جهانی شدن تلاش کنیم، باید به سوی این فرایند برویم که مواد اولیه به صورت تحت لیسانس در کشورهای دیگر تولید شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه