۶۰ درصد از موارد کم‌شنوایی را می‌توان با پیشگیری کاهش داد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سعید محمودیان درنشست خبری که به مناسبت روز جهانی شنوایی برگزار شد، اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت از پنج سال پیش کمپینی با هدف کاهش شیب تند بار بیماری‌ها ناشی از کم‌شنوایی تشکیل داد و بر همین اساس در کشور تلاش کردیم اقدامات گسترده‌تری جهت پیشگیری و درمان به موقع کم‌شنوایی انجام دهیم. 

محمودیان ادامه داد: کم‌شنوایی متأسفانه موذی‌وار رو به افزایش است و این در حالی است که ۶۰ درصد از موارد کم‌شنوایی را می‌توان با پیشگیری کاهش داد. 

مدیر سلامت گوش معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت:‌در سال ۲۰۱۰ کم‌شنوایی رتبه ۱۳ در جهان از لحاظ بار بیماری‌ها و با اقتصادی ناشی از آن داشته که در ۲۰۱۷ این رتبه به ۳ رسیده است. 

وی افزود: افراد باید سلامت گوش خود را به صورت دوره‌ای بررسی کنند که این مسئله به ویژه برای افراد در معرض خطر بسیار حائز اهمیت است. 

محمودیان تصریح کرد: کارگرانی که در معرض صداهای بلند هستند، جوانان و نوجوانانی که به مدت زمان‌های طولانی موسیقی را با صدای بلند گوش می‌دهند، افراد بالای ۵۰ سال و مبتلایان به عفونت‌های گوشی و اختلالات گوش از جمله افراد در معرض خطر کم‌شنوایی‌اند. 

وی با اشاره به شیوع سالمندی در جوامع گفت: بیماری‌های مادران باردار همچون سرخک و سرخجه، تولد نوزاد نارس و... از علل افزایش ابتلا به کم‌شنوایی است و وزارت بهداشت تلاش کرده آمار ابتلا به کم‌شنوایی را به میزان زیادی کاهش دهد. 

مدیر سلامت گوش معاونت بهداشت وزارت بهداشت اضافه کرد: وزارت بهداشت بسته کنترل و مراقبت شنوایی سالمندان را تهیه کرده است، چاقی، فشار خون بالا و دیابت، ابتلا به کم‌شنوایی را سرعت می‌دهد و براساس این بسته وزارت بهداشت، افراد بالای ۶۵ سال غربالگری آنها در قالب برنامه سیب وارد شبکه بهداشت خواهد شد. 

به گزارش فارس محمودیان در پایان گفت: کمتر از ۱۰ درصد از مردم به دلیل کم‌شنوایی از سمعک استفاده می‌کنند که سازمان جهانی بهداشت دستورالعمل استفاده از سمعک ارزان‌قیمت را ارائه کرده و ما نیز در کشور تلاش می‌کنیم خدمات لازم در این زمینه را بسترسازی کنیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه