ضرورت مشاوره ژنتیک در افراد دارای سابقه خانوادگی اختلالات شنوایی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد اجل‌لوئیان در نشست خبری روز جهانی شنوایی اظهار داشت: هر چند که دولت اقدامات مؤثری در جهت پیشگیری و درمان مشکلات شنوایی انجام داده است ولی جهت کمک به این بیماران هنوز می‌توان اقدامات بیشتری انجام داد و نهادهای مردمی در حوزه شنوایی تلاش کرده‌اند در این زمینه ورود یابند.

اجل‌لوئیان ادامه داد: در زمینه غربالگری ژنتیک و مشاوره‌های قبل از ازدواج جهت پیشگیری از تولد نوزادان کم‌شنوا و ناشنوا هنوز اقدامات اساسی برداشته نشده و متأسفانه سالانه 1500 کودک ناشنوا متولد می‌شود.

وی افزود: افراد مبتلا به کم‌شنوایی و ناشنوایی که متولد می‌شوند سالانه 2 میلیون تومان هزینه خواهند داشت و اگر برای غربالگری پیش از ازدواج اقدامات مؤثری انجام گیرد می‌توان از هزینه‌ةای سربار دولت و خانواده‌ها به میزان بسیار زیادی کاست.

مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی‌بخشی گفت: افرادی که در خانواده‌های خود فرد نوزاد کم‌شنوا و ناشنوا دارند و یا سابقه فامیلی این بیماری در آنها وجود دارد لازم است که نسبت به غربالگری‌های پیش از ازدواج و مشاوره‌ةای ژنتیک  حساسیت بیشتری داشته باشند.

اجل‌لوئیان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر همه مراکز کاشت حلزون متخصص ژنتیک دارند و با گرفتن شرح حال و برخی از آزمایشات می‌توان این غربالگری را انجام داد.

وی اضافه کرد: بنیاد بخشش طی دو سال گذشته 4 میلیارد تومان جهت هزینه کاشت، خدمات پس از کاشت حلزون و پیشگیری به بیماران کمک کرده است و می‌توان گفت که در حال حاضر با کمک‌های دولت و بنیادهای خیریه هیچ کودک ایرانی به دلیل ناتوانی کاشت حلزون آن به تأخیر نمی‌افتد.

به گزارش فارس مدیرعامل بنیاد خیریه شنوایی‌بخشی در پایان گفت: خوشبختانه در حال حاضر در کشور ما اقدامات مهمی برای درمان کم‌شنوایی انجام می‌گیرد و این خدمات در اکثر نقاط کشور در دسترس و مقرون به صرفه است و پیشگیری از ناشنوایی، غربالگری شنوایی و توانبخشی از طریق دستگاه‌های کم‌شنوایی و آموزش می‌تواند کمک‌شنوایی و عواقب آن را کاهش دهد.

پایان پیام/

مطالب مشابه