راه اندازی نهضت کاهش خطا در سطح خدمات درمانی کشور
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، علیرضا عسگری در اجلاس مدیران و روسای اداره های نظارت بر درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت: از افتخارات این مجموعه یکپارچگی و انسجام درونی حوزه های صدور پروانه، اعتباربخشی و نظارت است که تحقق کامل آن در سامانه جامع نظارت نمود پیدا کرده است. 

عسگری ادامه داد: زمانی که موسسه ای معتبر شناخته شده و مجوز آن صادر می شود و تحت نظارت قرار می گیرد، فرایند یکپارچه ای تحقق يافته كه همگی از یک کانال پیگیری می شوند.
 
مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت گفت: شعار ما در سال ۹۸، همگرایی سه حوزه صدور پروانه، اعتباربخشی و نظارت، به عنوان حلقه های عملکردی متصل به هم خواهد بود و یکی از شاخص های اصلی ما در بررسی عملکرد دانشگاه ها، سنجش فعالیت های این سه حوزه در ارتباط با یکدیگر است. 
 
وی افزود: در حوزه اجرایی، نظام مند کردن هر چه بیشتر نظارت ها در دستور کار قرار دارد و یکی از تجلیات آن تدوین چک لیست های واحد نظارتي است، این چک لیست ها سبب کاهش اعمال سلیقه در ارزیابی ها خواهند شد. البته به مرور زمان و دریافت پسخوراند از محیط شاهد رفع ضعف ها و ارتقای نقاط قوت آنها خواهیم بود. همچنین وزن این آیتم ها ممکن است در طول زمان تغییر کنند.
 
عسگری خاطرنشان کرد: به زودی دستورالعملی از سوی معاونت درمان با هدف تقویت و حمایت از مجموعه کاری به دانشگاه ها ابلاغ خواهد شد که براساس آن تغییر مدیریت نظارتي باید با هماهنگی حوزه وزارتي صورت گیرد.
 
مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت یادآور شد: در سال های گذشته، واحدهای نظارتی تنها به دنبال مچ گیری و تخلف بوده اند، اما اکنون روند نظارت در راستای ارتقای کیفیت خدمات است تا  خدمات به شکل ایمن و سالم به مردم ارائه شود که تجلي آن در نظام وقايع ناخواسته (never event) و تحليل ريشه اي آن است.
 
وی اضافه کرد: درحال حاضر، ١٤٠ سنجه الزامی اعتباربخشی وجود دارد که يكي از آنها بحث گزارش وقایع ناخواسته ۲۸ گانه حیات است که در واقع پيش شرط انجام اعتبار بخشي تمام بيمارستان ها، اعم از خصوصي، دولتي و خيريه محسوب می شود. براساس این گزارش ها " نهضت کاهش خطا در سطح خدمات درمانی کشور" آغاز شده تا مردم با خیال آسوده براي دريافت خدمات ايمن و مطلوب به مراکزدرمانی مراجعه کنند. 
 
عسگری تصریح کرد حدود ۶۰ درصد گزارش ها، ریشه یابی شده اند، براساس این گزارشات، درصدد غنی تر شدن موارد ریشه یابی شده  و اصلاح فرآیندها در جهت توانمند شدن دانشگاه ها و کاهش بروز خطا هستیم. از این رو از ۲۸ مورد وقایع ناخواسته حیات، برای رخداد هایی که احتمال وقوع بیشتری دارند، ریشه یابی اساسی صورت خواهد گرفت و سندهای ملی تدوین و ابلاغ خواهد شد تا  تعداد آنها کاهش یابد.
 
به گزارش وبدا مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت در پایان گفت: تاكيد بر نظرسنجي از گيرندگان خدمت و تقويت نظام ١٩٠نيز از برنامه هاي جدي خواهد بود، خدمات قابل تقدير نيروهاي درماني اعم از پزشكان، پرستاران و تمام گروه ها در شرایط دشوار کشور منجر شده تا آشفتگي هاي حوزه هاي ديگر خدماتي و اجتماعي در نظام سلامت را شاهد نباشيم و اين موضوع نشان دهنده توانمندی کادر نظام سلامت کشور است كه بايد پاس داشته شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه