اختصاص ارز ترجیهی به برخی اقلام دارویی به منظور کنترل قیمت
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، احمد همتی با اشاره به تجویز بی‌رویه و استفاده غیر ضروری از دستگاه‌های رادیولوژی به ویژه در شرایط تحریم و افزایش کیفی‌سازی این تجهیزات گفت: متاسفانه آمار مربوط به آزمایشات و پاراکلینیک در کشورمان نسبت به متوسط جهانی بسیار بالا است. هرچقدر این آمار بالا و بی‌رویه باشد، مصرف دستگاه‌های مرتبط با این حوزه چه در آزمایشگاه و چه در پاراکلینک نیز بالا خواهد رفت.دستگاه‌های تولید داخل کیفیت بسیار خوب و استانداردی دارد به همین دلیل حمایت از این تولید کنندگان می‌تواند وابستگی به خارج از کشور را کم کند.

وی ادامه داد: بسیاری از این دستگاه‌ها از خارج از کشور می‌آید و با توجه به اینکه اکنون در شرایط خاص اقتصادی هستیم، این مصرف بی‌رویه می‌تواند مشکل‌ساز باشد بنابراین در این شرایط ویژه که قرار داریم، همکاران باید از تجویز بی‌رویه این موارد خودداری کنند تا استفاده بهینه‌ای را از این دستگاه‌ها داشته باشیم.

همتی افزود: حمایت از تولید کنندگان داخلی که بسیاری از این دستگاه‌ها را تولید می‌کنند، ضروری است، این دستگاه‌ها کیفیت بسیار خوب و استانداردی دارد به همین دلیل حمایت از این تولیدکنندگان می‌تواند وابستگی به خارج از کشور را کم کند و حتی در اغلب موارد این وابستگی را قطع کند.

به گزارش خانه ملت، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پایان اضافه کرد: مجلس و دولت طی جلساتی که داشتند و امروز نیز این جلسات ادامه داشت در نظر دارند که مواد اولیه دارویی و یا برخی از اقلام دارویی که 6 درصد نیاز هست تا وارد شوند، بتوانند یک ارز ترجیهی را قرار دهند تا از طریق آن بتوانند این موارد را تامین کنند که مجموعه این اقدامات می‌تواند به کنترل قیمت دارو و تجهیزات پزشکی کمک کند تا کشور به خوبی اداره شود و مردم دچار مشکل نشوند.

پایان پیام/

مطالب مشابه