استفاده از هندزفری و افزایش ابتلا به میگرن
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، توران محمدی گفت: برخی عوامل محیطی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب بسیار شدید، استفاده از هندزفری و گوش دادن به موسیقی با صدای بسیار بلند؛ شروع کننده مهمی برای ابتلا به میگرن هستند.

محمدی ادامه داد: ابتلا به میگرن میان زنان چهار برابر مردان است و عوامل مختلفی در بروز این بیماری تاثیر دارند.

وی افزود: تغییر شرایط زندگی و ایجاد آرامش برای کاهش حملات میگرن بسیار مهم است و باید از عواملی که باعث بروز این بیماری می شود، دوری کرد.

این متخصص مغز و اعصاب گفت: تغییر یا نوسان در میزان هورمون استروژن مهمترین عامل بروز میگرن در زنان است، میگرن معمولا بین سنین 20 تا 30 سال اتفاق می افتد که بعد از 50 سالگی با بالا رفتن سن بهبود می یابد.

محمدی تصریح کرد: در بیماران مبتلا به میگرن، افسردگی زیاد مشاهده می شود که در نتیجه تجربه مکرر سردردهای شدید است. ماهیت سردردهای میگرنی، مزمن بودن آنهاست و اینکه هر زمانی امکان وقوع مجدد حملات میگرن وجود دارد که این موارد می توانند به خودی خود منجر به ایجاد حالات غم و اندوه، ناامیدی و افسردگی شوند.

وی اضافه کرد: افسردگی به عنوان یکی از اختلالات همراه با میگرن بروز می یابد، تغییرات شیمیایی در مغز که موجب بروز حملات میگرن می شوند، می توانند علائم و نشانه های افسردگی را نیز در افراد ایجاد کنند.

این متخصص مغز و اعصاب  استرس را از دیگر عوامل بروز میگرن دانست و گفت: استرس در محل کار یا در خانه یکی از علت های اصلی حملات میگرنی به شمار می رود. هنگامی که افراد در یک وضعیت استرس زا قرار گرفته یا در مدیریت استرس ناتوان باشند، دچار سردردهای شدید می شوند.

محمدی اظهار کرد: برخی محرک ها مانند نور چراغ، خیره شدن به خورشید، صداهای بلند و یا بوهای غیر معمول مانند عطر قوی و بوی سیگار از مواردی هستند که باعث بروز سردرد میگرنی می شوند، همچنین خواب نامنظم و خوابیدن بیش از حد و یا بیخوابی نیز می تواند از علل بروز میگرن باشد، فعالیت شدید فیزیکی از جمله ورزش، ساخت وسایل دست ساز یا فعالیت بدنی ممکن است باعث حمله میگرنی شود که معمولا ناشی از تنش عضلانی همراه با کمبود کلسیم و منیزیم در رژیم غذایی است.

وی توضیح داد: کمبود اسید فولیک و ویتامین B12 می تواند باعث کم خونی شود و اگر این وضعیت شدید باشد می تواند باعث میگرن، خستگی، از دست دادن حافظه و کج خلقی نیز شود.

این متخصص مغز و اعصاب در مورد نقش برخی موادغذایی در بروز میگرن نیز اظهار داشت: انواع نوشیدنی های مضر بخصوص نوشیدنی هایی که دارای کافئین بالا هستند نیز می توانند باعث حمله میگرنی شوند.

به گزارش ایرنا محمدی در پایان اضافه کرد: میوه‌ها و سبزیجات حاوی استروژن‌های گیاهی هستند که اثرات منفی استروژن‌های طبیعی تولید شده توسط بدن را کاهش می دهند، میزان چربی‌ میوه و سبزیجات کم است و زمانی که ما چربی کمتری می‌خوریم، بدنمان استروژن کمتری تولید می‌کند. به همین دلیل توصیه می شود روزانه 7 الی 9 واحد میوه و سبزیجات مصرف شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه