مابه‌التفاوت افزایش تعرفه‌های پزشکی به مردم آسیب نرساند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، عباسعلی پوربافرانی با اشاره به پیشنهاد افزایش 15 درصدی تعرفه پزشکی در سال 98 گفت: اگر بیمه‌ها این تعهد را بدهند که بتوانند مابه‌التفاوت هزینه‌ها را جبران کنند این افزایش اشکالی ندارد اما اگر بخواهیم بار اضافی بر دوش مردم در این شرایطی که از نظر اقتصادی در تنگنا هستند قرار دهیم، درست نیست. 

وی افزود: از یک طرف هم قبول داریم که ارزش خدماتی که ارائه می‌شود بیشتر شده و از نظر آنالیز قیمت به دلیل مسائلی که وجود داشته، تغییر کرده است. از این جهت نمی‌توان گفت که افزایش تعرفه‌ها به هیچ عنوان انجام نمی‌شود اما امیدواریم که این افزایش در وهله اول انجام نشود.بدون تعارف باید گفت که برخی از کارهایی که در حوزه سلامت انجام می‌شود، بر اساس نظام ارجاع و راهنماهای بالینی نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: البته یک جهش فوق‌العاده‌ای در سال‌های قبل در حوزه تعرفه‌ها داشتیم که کمک می‌کند به اینکه اگر تعرفه‌ها به همین حالت فعلی باقی بماند، مشکلی ایجاد نکند اما اگر یک درصد قرار بر افزایش تعرفه‌ها شد، پیشنهاد ما به عنوان کمیسیون بهداشت و درمان این است که باید کاری کنیم که مابه‌التفاوت قیمت به مردم آسیبی وارد نکند و بار اضافی به دوش آنها نگذارد.

پوربافرانی ادامه داد: باید راهکاری پیدا کنیم تا بیمه‌ها بتوانند سهم خود را بالا ببرند، با این راهکار اگر هم افزایش قیمتی انجام شود، هم‌پوشانی کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: برای اینکه مردم متضرر نشوند در وهله اول نباید این افزایش صورت گیرد و منابع را مدیریت کنیم. بدون تعارف باید گفت که برخی از کارهایی که در حوزه سلامت انجام می‌شود، بر اساس نظام ارجاع و راهنماهای بالینی نیست و واقعا شاید مورد نیاز بیمار نباشد و بیمار فقط مجبور به پرداخت هزینه می‌شود.

وی اضافه کرد: همه زیرساخت ها باید اصلاح شود، در این راستا باید پرونده الکترونیک سلامت و نسخه الکترونیکی درست شود، تجویزها منطقی و بر اساس راهنماهی بالینی باشد ، حتما می توانیم منابع را مدیریت کنیم .

به گزارش خبرگزاری خانه ملت پور بافرانی در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مصادیق افزایش تعرفه‌ها این است که منابع را مدیریت کنیم، با مدیریت منابعمی‌توان به مردم کمک کرد. همچنین اگر چالش‌های طرح تحول سلامت برطرف شود و بسته‌هایی که تعریف شده و پیش‌بینی‌هایی که در برنامه ششم توسعه در خصوص نظام ارجاع، پزشک خانواده و راهنمای بالینی اجرایی شود، می‌توان موفق بود.

پایان پیام/

مطالب مشابه