۱۰ هزار و ۴۰۰ نفر در کشور کاشت حلزون شنوایی انجام داده‌اند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد فرهادی، در مراسم روز جهانی شنوایی که در مرکز همایش‌های رازی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۴۷۰ میلیون نفر در دنیا از کم شنوایی ناتوان کننده رنج می‌برند، این رقم تا سال ۲۱۱۳، ۳۶۰ میلیون نفر بود که تا ۲۰۵۰ به ۹۰۰ میلیون نفر می‌رسد.

فرهادی ادامه داد: کهنسالی و افزایش سن یکی از دلایل مهم افزایش ناتوانی در شنوایی است.

رئیس هیأت امنای بنیاد بخشش گفت: افزایش عفونت‌ها و بیماری‌های مانند سرخک، اوریون، سرخجه و مننژیت از دلایل ناتوانی در شنوایی است، استفاده از برخی داروها و مصرف برخی از آنتی بیوتیک های نابه جا و از همه مهم‌تر برای جوانان در معرض اصوات بلند قرار گرفتن و استفاده زیاد و نا به جا از وسایل صوتی و تلفن همراه سبب کاهش شنوایی می‌شود.

وی افزود: این کاهش ارتباط و معاشرت از جمله دلایل کناره گیری از اجتماع و یادگیری است، این افراد احساس تنهایی کرده و به اقتصاد خانواده با هزینه‌های تحمیلی آسیب می‌زنند، در افراد مسن‌تر اگر کم شنوایی مورد توجه قرار نگیرد منجر به زوال شناختی و افزایش خطر افسردگی و حتی زوال عقل می‌شود.

فرهادی تصریح کرد: میزان هزینه‌ای که برای کنترل و درمان شنوایی در دنیا هزینه می‌شود ۷۵۰ میلیارد دلار است، اگر به موقع مشکل شنوایی شناخته و مداخله و درمان شود ۵۰ درصد در بزرگسالان قابل درمان و کنترل است، در کودکان هم این موضوع تا ۶۰ درصد قابل پیشگیری است.

رئیس هیأت امنای بنیاد بخشش اضافه کرد: غربالگری شنوایی در کشور در سنین مختلف در حال انجام است، حدود ۱۵ سال است که غربالگری نوزادان در کشور در حال انجام است و سازمان بهزیستی اقدام به انجام این کار می‌کند و غربالگری نوزادان در هفته اول تولد در حال انجام است، غربالگری در دوران مدرسه هم در حال انجام است در مورد بزرگسالان هم این ارزیابی شنوایی باید انجام شود که این کار شروع شده تا بدست بیاوریم که چه تعداد افراد نیاز به مداخله و درمان دارند.

وی تاکیدکرد: عدم کنترل صدای بلند در محیط شغلی و استفاده از وسایل صوتی به کاهش شنوایی کمک می‌کند، ناشنوایی یک معلولیت خاموش است و وقتی که فردی نمی‌شنود قادر به سخن گفتن هم نیست.

فرهادی با بیان اینکه کاشت حلزون شنوایی از سال ۷۱ در کشور آغاز شده است، گفت: بر اساس آخرین آمار ۱۰ هزار و ۴۰۰ نفر در کشور، کاشت حلزون شنوایی شده‌اند که از نعمت شنوایی برخوردار شدند.

رئیس هیأت امنای بنیاد بخشش خاطرنشان کرد: مساعدت‌های توسط دولت‌های مختلف در زمینه کاشت حلزون انجام شد، مجلس شورای اسلامی هم برای این موضوع اعتبار گذاشت و دولت حمایت کرد و در حال حاضر به جز بیش از هزار نفری که کاندیدای کاشت هستند کسی نیست که از معلولیت شنوایی رنج ببرد.

وی اظهار کرد: کسانی که در سنین مناسب کاشت حلزون شده باشند در جمع نخبگان جامعه هستند، گفت: برخی از این افراد در حال ورود به دوره‌ای تخصصی پزشکی هستند و در مشاغل حساس مشغول به کار هستند.

به گزارش مهر فرهادی در پایان با بیان اجرای برنامه ملی پیشگیری و کنترل کم شنوایی و ناشنوایی توسط وزارت بهداشت شروع شده است، افزود: سند ملی پیشگیری از کم شنوایی و ناشنوایی در ایران تدوین می‌شود و دستورالعمل گوش و شنوایی در نظام مراقبت‌های سلامتی هم در برنامه است که در این زمینه برای پزشکان کتابچه‌های آن توزیع شده است و برنامه‌های غربالگری و طراحی و اجرای نظام مراقبت غیر واگیر در حوزه ثبت کم شنوایی و ناشنوایی و اجرای پیمایش‌های مختلف از دیگر برنامه هاست که در این حوزه عملیاتی می‌شود.

پایان پیام/

مطالب مشابه