حوادث سالانه ۲۵ هزار مصدوم ضایعه نخاعی در کشور برجای می گذارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمود رضا پیروی در آیین اختتامیه دومین جشنواره کشوری پیشگیری از سوانح و حوادث با محوریت پویش ملی 60:30 (توجه به بروز 60 درصد از تصادفات منجر به فوت در فاصله 30 کیلومتری شهرهای مقصد) اظهار داشت: ضایعه نخاعی متاسفانه در هیچ جای دنیا درمان پذیر نیست و در رابطه با بیماران تروما و ضربه مغزی هم به این شکل است.

پیروی افزود: متاسفانه مشاهده می شود که برخی افراد موثر در جامعه این تصور را دارند که نیروهای امدادرسان هلال احمر و اورژانس می توانند در هنگام حضور و امدادرسانی به مصدومان حوادث رانندگی و ترافیکی برای مصدومین ضایعه نخاعی معجزه کنند.

وی ادامه داد: ما باید برای کاهش تعداد مصدومان حوادث و سوانح رانندگی و ترافیکی در دو مورد فرهنگ سازی و آگاه‌ سازی کنیم که نخست آگاه سازی مردم نسبت به آن چیزی است که پیش رو دارند و دوم آگاه‌سازی مسؤلین و اجرای قانون است.

دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: سالیانه ۲۵ هزار نفر در کشور دچار ضایعه نخاعی می‌شوند که از این تعداد ۱۰ هزار و ۵۰۰ نفر به دلیل سوانح ترافیکی دچار ضایعات نخاعی شده‌اند، متاسفانه تعداد فوتی‌های حوادث جاده‌ای طی ۲ سال گذشته افزایش داشته است که ما باید در این راستا برنامه ریزی بهتری انجام دهیم.

پیروی تاکید کرد: ما باید قوانین را رعایت کنیم و وسایل نقلیه کمکی نمی‌کنند؛ مرحوم نوربخش با ایمن‌ترین ماشین تصادف کرد و به رحمت ایزدی پیوست.

وی تصریح کرد: پویش ملی 60:30 با هدف تببین راهکارها و بررسی دلایل بروز و مهمترین مشکلات مربوط به سوانح جاده ای با تمرکز بر فاصله 30 کیلومتری شهرها تشکیل شده است تا با اطلاع رسانی و تغییر رفتار شاهد کاهش حوادث جاده ای در این نقاط باشیم، این پویش ملی در نظر دارد ضمن مطالبه تغییر مبلمان جاده ای در ۳۰ کیلومتری محدوده شهرها، خطرات و دلایل بروز حوادث در این مناطق را متذکر شود تا با اطلاع رسانی و رفع آن ها، شاهد کاهش حوادث و تلفات باشیم.

گفتنی است بر اساس آمار موجود حدود 60 درصد تصادفات منجر به فوت در فاصله 30 کیلومتری شهرهای مقصد اتفاق می افتد.

به گزارش ایرنا عواملی همچون خواب آلودگی و نبود تمرکز، رعایت نکردن مهندسی استاندارد مبلمان جاده‌ای، افزایش تردد در ۳۰ کیلومتری شهر‌ها و همچنین بی توجهی به سرعت مناسب از جمله علل افزایش تصادف‌های جاده‌ای در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرهاست­ که به منظور کاهش تصادفات جاده‌ای در این فاصله از شهرها، پویش (۳۰-۶۰) ­ فعال شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه