فلج خواب، اختلالی در دهه دوم و سوم زندگی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مجاهده سلمانی در ارتباط با فلج خواب اظهارداشت: این اختلال زمانی اتفاق می‌افتد که در شروع به خواب رفتن و یا هنگام بیدار شدن از خواب، فرد بیدار است ولی قادر به حرکت دادن بدن خود نیست.

سلمانی ادامه داد: فلج خواب می‌تواند یکی از نشانه‌های نارکولپسی نوعی اختلال خواب با خواب‌آلودگی بیش از حد روزانه باشد.همچنین در طی فلج خواب ممکن است فرد قادر به صحت کردن نباشد، نتواند اندامها و بدن و سر را تکان دهد ولی تنفس وی نرمال است.

وی افزود: فرد کاملاً هوشیار است و می‌داند در اطراف چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. اگر کسی فرد را در این حالت تکان دهد یا با وی صحبت کند به حالت نرمال برمی‌گردد. گاهی با تلاش زیاد فرد برای حرکت دادن خود، فلج خواب خاتمه می‌یابد. این حالت برای فرد ترسناک و اضطراب‌آور است ولی هر بار فقط چند ثانیه یا چند دقیقه طول می کشد.

فلوشیپ طب خواب دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: فلج خواب از سن 10 سالگی به بعد رخ می‌دهد ولی در دهه 2 یا 3 شایع‌تر است، این اختلال خطری برای فرد ندارد ولی باید با پزشک مشورت شود.

به گزارش فارس سلمانی در پایان اضافه کرد: برخی از عوامل باعث افزایش بروز فلج خواب می‌شوند مثل کمبود خواب، برنامه خواب متغیر، استرس روحی روانی همچنین وقتی فرد به پشت می‌خوابد فلج خواب بیشتر اتفاق می‌افتد.

پایان پیام/

مطالب مشابه