ساخت کامپوزیتی برای پُر کردن دندان با ماندگاری دو برابری
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، یکی از مهمترین گلایه‌های افرادی که دندانهایشان را پر می کنند، دوام و ماندگاری پایین کامپوزیت‌های استانداردی است که توسط دندانپزشکها استفاده می‌شود. گاهی به دلایل پزشکی مختلف،‌ مانند کاهش گلبول‌های سفید و ضعف سیستم ایمنی، مراجعه مداوم به دندان‌پزشک توصیه نمی‌‌شود و به همین دلیل استفاده از مواد با ماندگاری بالا ضروری است.

محققان دانشگاه اورگان موفق به ساخت کامپوزیتی شده‌اند که نسبت به کامپوزیت‌های عادی دو برابر دوام بیشتری دارد. در ساخت این کامپوزیت از ترکیباتی استفاده شده است که به عنوان لایه محافظتی برای ساخت سپرهای ضربه‌گیر ماشین و عرشه‌های چوبی کشتی استفاده می‌شود و البته ضرری برای سلامتی ندارد. 

محققان علاوه بر این کامپوزیت، با استفاده از نوعی پلیمر به نام methacrylamides موفق به ساخت چسبی شده‌اند که نسبت به چسب‌های متداول استفاده شده در دندانپزشکی، 30 درصد قوی‌تر است و ترکیب آن با کامپوزیت جدید منجر به ماندگاری بیشتر آن می‌شود. این چسب نسبت به آنزیم‌های موجود در بزاق، انواع باکتری و آب مقاوم است.

بر اساس این گزارش، ماندگاری کامپوزیت‌های کنونی بین هفت تا 10 سال است. این کامپوزیت‌ها بر اثر فشار ناشی از جویدن با مواد غذایی سفت، به مرور ترک می ‌خورند یا بین کامپوزیت و دندان حفره‌ای ایجاد می‌شود. همین حفره محل رشد باکتری هاست و به مرور ترمیم دندان را ضعیف‌تر می‌کند و حتی ممکن است به عفونت‌های بسیار جدی منجر شود.

استفاده از کامپوزیت‌های ماندگار گزینه مناسبی برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه است.

به گزارش ایرنا نتایج این مطالعه در نشریه Scientific Reports منتشر شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه