افزایش دو برابری سرطان در ایران طی دهه آینده
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، کیوان مجیدزاده در مراسم رونمایی کتاب «سین سین و نیروی خارق العاده» که به موضوع مقابله با سرطان در بین کودکان پرداخته است، افزود: بررسی‌های نشان داده است که در حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و بخش قابل توجهی از این امر، نیازمند آموزش و فرهنگ سازی در جامعه است.

مسئول پژوهشکده سرطان پستان با گلایه از مغفول ماندن نیازهای فرهنگی در حوزه سرطان، گفت: خیلی از نیازهای آموزشی و فرهنگی در زمینه پیشگیری از ابتلاء به سرطان‌ها، در کشور مغفول مانده و فراموش شده است.

وی تاکید کرد: آموزش باید منجر به تغییر سبک زندگی شود، این آموزش‌ها باید از سنین دبستان و قبل از آن آغاز شود.

مجیدزاده ادامه داد:  مسائلی همچون چاقی، مصرف دخانیات و قلیان به خصوص در بین خانم‌ها و…، علل افزایش بروز سرطان در کشور است، نرخ بروز سرطان در ایران طی دهه آینده دو برابر خواهد شد و ما باید از همین حالا به فکر پیشگیری باشیم.

مسئول پژوهشکده سرطان پستان به موضوع سرطان‌های توارثی اشاره کرد و گفت: بین ۵ تا ۱۵ درصد موارد ابتلاء به سرطان‌ها، توارثی است که می‌توان با یک آزمایش ژنتیک نسبت به پیشگیری از ابتلاء به سرطان در خانواده‌هایی که ژن ابتلاء به سرطان را دارند، اقدام کرد.

به گزارش مهر وی در پایان بر ضرورت شناسایی خانواده‌های در معرض خطر ابتلاء به سرطان تاکید کرد و افزود: موضوع سرطان‌های توارثی در حدود دو هه است که در دنیا مورد توجه قرار گرفته و کشورهای پیشرفته برای این پیشگیری از ابتلاء به این نوع از سرطان‌ها، برنامه‌های خدماتی و حمایتی اتخاذ کرده اند. بطوریکه پوشش بیمه‌ای سرطان‌های توارثی و همچنین ایجاد کلینیک‌های ویژه این نوع سرطان‌ها، از جمله اقدامات آنها در همین راستا است.

پایان پیام/

مطالب مشابه