ضرورت تدوین پروتکل مربوط به درمان افراد دارای اختلال هویت جنسی
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، سیدحسن موسوی گفت: اشتباه گرفتن افراد دارای اختلال هویت جنسی با همجنس گرایان، خطای استراتژیک است و موجب شده تا در بسیاری از موارد به افراد دارای اختلال هویت جنسی توجه نشود.

وی افزود: افراد دارای اختلال هویت جنسی افرادی هستند که به دلیل ویژگی هایی که دارند، از نظر روانی مایل هستند هویت جنس مخالف را داشته باشند به آن معنا که اگر پسر است از نظر روانی فکر می کند، دختر است.

موسوی چلک ادامه داد: توجه به افراد دارای اختلال هویت جنسی از سال 83 بیشتر شد و بهزیستی حمایتی حداقلی به مبلغ 20 میلیون تومان در سال برای آنان در نظر گرفت که حمایت ها از سال 86 بیشتر شد.

عضو هیات رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی گفت: تغییر هویت، روند راحتی نیست و فرآیندهای طولانی از جمله بررسی های روانشناس، پزشک معتمد و پزشکی قانونی را می طلبد که مقدمات این کارها در شهرستان مربوطه انجام می شود.

موسوی چلک خاطرنشان کرد: سازمان ثبت احوال نیز همکاری خوبی در صدور شناسنامه جدید برای این افراد دارد اما متاسفانه گاهی افراد دارای اختلال هویت جنسی در قوانین نادیده انگاشته می شوند؛ به طور مثال مدت ها این افراد در قانون نظام وظیفه به عنوان مفسدان اخلاقی شمرده می شدند.

وی تصریح کرد: نگاه اشتباه در قانونگذاری ها مشکلات متعددی برای افراد دارای اختلال هویت جنسی ایجاد می کند، به طور مثال دادن القابی مانند بیمار روانی به این افراد موجب می شود که آنان دیگر نتوانند جایی استخدام شوند.

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران اضافه کرد: حداقل برای این افراد باید از سایر عناوین مانند مبتلا به بیماری های غدد یا بیماری های هورمونی استفاده کرد. بیمار روانی برچسب خوبی برای افراد دارای اختلال هویت جنسی نیست؛ آنها مانند اقشار دیگر ، شهروند هستند و باید از حقوق شهروندی یکسان برخوردار باشند.

موسوی چلک در ادامه نبود پروتکل درمانی ارزیابی برای افراد دارای اختلال هویت جنسی را از مشکلات پیش روی این افراد برشمرد و گفت: وزارت بهداشت آن گونه که در سایر بیماری ها ورود پیدا کرده است، ورود جدی در اختلالات هویت جنسی نداشته است و دلیل آن تعداد کم افراد دارای اختلالات هویت جنسی و هزینه های زیاد درمان این اختلال است.

عضو هیات رئیسه منطقه آسیا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی مددکاری اجتماعی با اشاره به هزینه هنگفت جراحی های افراد دارای اختلال هویت جنسی افزود: مراقبت از این افراد باید به طور ویژه انجام شود و آنان نیاز به پروتکل های درمانی دارند.

به گزارش ایرنا وی در پایان به برگزاری نخستین همایش بین المللی افراد دارای اختلال هویت جنسی در 20 فروردین امسال در تهران اشاره کرد و گفت: این همایش با موضوع مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی برگزار می شود و تاکنون مهمانانی از کشورهای ایتالیا، رومانی، اتریش، آذربایجان، ترکیه و روسیه برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده اند.

پایان پیام/

مطالب مشابه