آسیب‌های مفصلی با انجام حرکات ورزشی نامناسب
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محمد احمدی درباره آسیب‌های ورزشی اظهار کرد: امروزه به دلیل زندگی شهر نشینی و تغییر سبک زندگی آسیب‌های ورزشی یکی از موضوعات مهم در بین جوانان تصویب شده است و همین مسئله باعث بروز مشکلات استخوانی و حتی عضلانی در طولانی مدت می‌شود.

احمدی افزود: متاسفانه به دلیل صنعتی شدن کشورها فعالیت فیزیکی افراد به شدت کاهش پیدا کرده است و همین مسئله باعث بروز ساییدگی اسکلت و به ویژه آسیب‌دیدگی مفصل زانو و مچ پا می‌شود.

این متخصص طب ورزشی ادامه داد: نوجوانان به‌دلیل اینکه در سن رشد قرار دارند بیشتر از سایر افراد در معرض آسیب‌های ورزشی قرار می‌گیرند و چون قبل از شروع ورزش‌های حرفه‌ای بدن خود را گرم نکرده به طور مرتب دچار لطمه‌های مختلف در بافت استخوانی و مفاصل قسمت‌های مختلف بدن می‌شوند.

وی تصریح کرد: در سن نوجوانی هماهنگی لازم بین عضلات مختلف بدن وجود ندارد به همین دلیل به انجام یک ورزش نامناسب ممکن است آسیب‌های مفاصل برای نوجوان به همراه داشته باشد؛ از این رو وجود یک مربی خوب و متخصص طب ورزشی در کنار افراد برای انجام فعالیت‌های فیزیکی لازم و ضروری است.

احمدی تاکید کرد: اگر در هنگام بروز آسیب‌های ورزشی افراد به موقع به پزشک مراجعه نکنند در بزرگسالی دچار مشکلاتی متعدد می‌شوند که از بین رفتن مفاصل و غضروف‌های زانو از جمله آنهاست.

این متخصص طب ورزشی گفت: برای کاهش وزن تنها ورزش کردن مناسب نیست، زیرا این کار در برخی از موارد باعث آسیب جدی به اسکلت و غضروف افراد به ویژه نوجوانان می‌شود به همین دلیل در کنار ورزش باید از یک رژیم غذایی مناسب جهت لاغری استفاده شود.

وی اضافه کرد: در هنگام آسیب دیدن استخوان‌ها و غضروف زانو باید عضلاتی مانند آب درمانی یا فیزیوتراپی استفاده کرد تا به مرور اعضای صدمه دیده التیام پیدا کند و وضعیت غضروف‌های بدن به حالت عادی برگردد.

احمدی خاطرنشان کرد:‌ متأسفانه در کشورهای آسیایی و به خصوص کشور ما خم کردن زانو بیشتر از دیگر مناطق به دلیل استفاده نکردن از صندلی انجام می‌شود و همین مسئله و نوع نشستن مردم ایران باعث آسیب جدی به زانو و غضروف آن می‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان متخصص طب ورزشی در پایان اضافه کرد: یکی از ورزش‌هایی باعث آسیب جدی به بدن و به خصوص غضروف یا زانو می‌شود انجام ورزش کوهنوردی است زیرا بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند که افراد دچار زانو درد به شدت از ورزش کوهنوردی بپرهیزند.

پایان پیام/

مطالب مشابه