بسته مجازی‌سازی، آموزش پزشکی را دگرگون می‌کند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، باقر لاریجانی در یکصد و هشتمین اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی با اشاره به بیانیه راهبردی مقام معظم رهبری اظهار داشت: این بیانیه ضمن بیان شرایط کشور به جهت گیری جدیدی برای آینده اشاره می کند.  

وی افزود: ما در روش شناسی برنامه ریزی کلان با دکترین، اصول و دستورالعمل ها روبرو هستیم، قانون اساسی کشور، دکترین کشور و بیانیه گام دوم انقلاب در کنار سایر اسناد مثل سند چشم انداز و وصیت نامه امام خمینی (ره) از اصولی هستند که ما را به این دکترین نزدیک می کند و در کنار آن شیوه های اجرایی هم می توان طراحی کرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: هر یک از سطوحی فوق باید در جایگاه خود به طور جدی پیگیری شوند، نقشه جامع علمی کشور و نقشه جامع نظام سلامت از ابزارهای اجرایی برای دستیابی به اصول و دکترین کشور محسوب می شوند.

لاریجانی ادامه داد: در ذیل قانون اساسی برنامه های متعددی مانند سند چشم انداز ۱۴۰۴ وجود دارد و بیانیه گام دوم نیز نگاهی بلندمدت را در این زمینه رصد می کند، این سند نقشه راه ارکان کشور است، اظهار داشت: لازم است درخصوص این سند، تحلیل محتوایی انجام شود که البته این مهم در حوزه معاونت آموزشی انجام شده است.

وی اضافه کرد: در تحلیل محتوایی بیاینه ۱۰۷ گزاره در ارتباط با حوزه‌ها و نهادهای علمی استخراج شد، که ۴۴ گزاره مرتبط با نظام سلامت و ۱۴ گذاره مرتبط با دانش و فناوری است. سه مقوله در بین این گزاره ها از جمله نیل به مرجعیت علمی و ارتقای عزت ملی، توجه به علم نافع و در خدمت جامعه، عدالت در دسترسی و رفع محرومیت مورد تاکید قرار گرفته است. 

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی تاکید کرد: چنانچه ما بخواهیم راه آینده را درست ترسیم کنیم، باید چالش های آینده را ببینیم و تحلیل درستی از وضعیت موجود داشته باشیم و با نگاه نقادانه وضعیت خود را رصد کنیم، اظهار داشت: در بیانیه گام دوم به این موارد توجه شده است. 

وی با شرح آنچه طی 40 سال گذشته در حوزه علوم پزشکی رخ داده گفت: در 40 سال گذشته، تعداد دانشگاه های علوم پزشکی و تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی رشد گسترده ای داشته و رشد خوبی در آموزش های تخصصی و فوق تخصصی و توسعه اعضای هیات علمی علوم پزشکی داشته ایم که منجر به توسعه علمی علوم پزشکی شده است. 

لاریجانی یادآور شد: در پژوهش طی چند سال گذشته در تولیدات علمی برای اولین بار رتبه ای بهتر از کشور ترکیه به دست آوردیم. رتبه بالایی در برخی شاخص های علمی داریم و در بین کشورهای اسلامی رتبه اول انتشارات علمی را داریم و در تولید مقالات علوم پزشکی طی چند سال گذشته نیز، رشد نسبتا سریعی را داشته ایم.

معاون آموزشی وزارت بهداشت به برخی گزارش های بین المللی اشاره کرد و گفت: رشد خوبی در تولیدات علمی داشته ایم و لازم است توجه شود تا در کنار حفظ رشد کمی به رشد کیفی در حوزه علوم پزشکی توجه بیشتری شود.

وی افزود: در ترجمان بیانیه راهبردی مقام معظم رهبری باید به چند هدف در نظر گرفته در آن از جمله مرجعیت علمی، جهاد علمی و عدالت توجه کنیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: حرکتی که در بحث تحول آموزش علوم پزشکی صورت گرفته با مباحث و اهداف بیانیه متناسب است. توسعه نیروی انسانی بحث مهمی است و آموزش نیروی انسانی تا به عرصه ارائه خدمت برسد فرآیندی طولانی است. برخی از اهداف هزاره سوم نیز مرتبط با نیروی انسانی است. 

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی به دلایل لزوم تحول در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر تحولات زیادی در نظام ارائه خدمات و‌ بار بیماری ها رخ داده و فناوری های جدید و تغییر اقلیمی چهره نظام های سلامت را تغییر داده است. از طرفی مسائل مرتبط با آموزش پزشکی نیز تغییر کرده به طوری که جهانی شدن آموزش، گسترش دانشکده های پزشکی در کشورهای در حال توسعه، مباحث اقتصادی آموزش عالی و اعتباربخشی از جمله مباحثی هستند که مطرح شده اند.

وی اظهار کرد: مسائل فرهنگی و اجتماعی مثل سالمندی، سواد فناوری جامعه، ارتقای توانمندی های خودمراقبتی هم از مسائلی است که باید در آموزش پزشکی مدنظر قرار گیرد. اینها نشان می دهد که ما باید به صورت مداوم برنامه های آموزشی رشته های علوم پزشکی را بازبینی کنیم. در حال حاضر این موضوع در وزارت بهداشت در حال انجام است. 

لاریجانی به سه محور اساسی بیانیه رهبری از جمله نیل به مرجعیت علمی و ارتقای عزت ملی، توجه به علم نافع و در خدمت جامعه و عدالت در دسترسی و رفع محرومیت اشاره کرد و گفت: اگر به بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی نگاه کنیم متوجه می شویم که راه اشتباهی نرفته ایم و اهدافی که رصد می کنیم جهت گیری در این مباحث است. 

معاون وزیر بهداشت ضمن اشاره به انطباق بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی با اصول بیانیه گام دوم تاکید کرد: این بیانیه نگاهی بلندمدت دارد و ما برای حرکت بلندمدت در این مسیر باید اهدافمان را به صورت مداوم بازبینی کنیم.

وی تصریح کرد: بسته های آینده نگاری و مرجعیت علمی، حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و توسعه بین المللی سازی آموزش علوم پزشکی در راستای اصل نیل به مرجعیت علمی و ارتقای عزت ملی است.‌ برای نیل به مرجعیت علمی لازم است با حفظ مصالح کشور با نهادهای علمی جهان در ارتباط باشیم و توانمندی های کشور را در جهان نمایش دهیم. 

لاریجانی گفت: بسته توسعه آموزش پاسخگو، بسته توسعه هدفمند برنامه های علمی، بسته اعتباربخشی و بسته توسعه اخلاق در راستای علم نافع و در خدمت، نیاز جامعه است. 

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: ماموریت گرایی و آمایش سرزمینی یکی از مهمترین تحولات آموزش عالی است و اگر به درستی اجرا شود اثر چشمگیری در بلندمدت در آموزش عالی خواهد داشت، بسته مجازی سازی آموزش پزشکی را دگرگون می کند و اقداماتی که در دانشگاه های بزرگ انجام می شود در سایر دانشگاه ها قابل مشاهده است و این امر، پایه های آموزش پزشکی را ارتقا می دهد. 

وی افزود: بسته آمایش سرزمینی، بسته توسعه آموزش مجازی، بسته توسعه زیرساخت ها و بسته ارتقای آزمون ها در جهت اصل عدالت در دسترسی و رفع محرومیت است که در بیانیه گام دوم ذکر شده است. 

به گزارش وبدا لاریجانی در پایان با اشاره به تاکیدی که در بیانیه مقام معظم رهبری بر توجه به جوانان شده گفت: لازم است در دانشگاه ها برای قشر دانشجو و استعدادهای درخشان برنامه ریزی ویژه ای شود؛ چراکه این جوانان مدیران آینده نظام سلامت هستند.

پایان پیام/

مطالب مشابه