موضوع رحم جایگزین فاقد قانون نوشته شده و آئین‌نامه است
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، فرهاد یغمایی در ارتباط با موضوع رحم جایگزین اظهار داشت: استفاده از این روش درمانی برای زوجینی به کار می‌رود که از تکنیک‌های درمانی مانند IVF نتوانند استفاده کنند و قابلیت نگهداری جنین در رحم مادر نباشد.

یغمایی گفت: این روش یکی از پیشرفته‌ترین درمان‌های ناباروری به شمار می‌رود. در کشور ما 15 سال است که قانون مصوب اهدای جنین تصویب شده ولی موضوع رحم جایگزین فاقد قانون نوشته شده و آئین‌نامه است و این روش بر اساس پروتکل و دستورالعمل مراکز مجاز درمان ناباروری صورت می‌گیرد که این مسئله در حال حاضر چالش به شمار می‌رود و نقطه پایانی امید زوجین محسوب می‌شود.

وی افزود: توجه به این مسئله بسیار حائز اهمیت است،‌ در حال حاضر رایزنی‌هایی با نمایندگان مجلس به ویژه در کمیسیون بهداشت و درمان صورت گرفته تا بتوانیم این حلقه مفقوده را برطرف کنیم و چالش‌های موجود در این زمینه رفع شود.

مدیر کلینیک درمان‌های جایگزین مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا ادامه داد: علیرغم نکات مثبت در موضوع رحم اجاره‌ای نکات منفی نیز شاید وجود داشته باشد از جمله اینکه زوجین به این نتیجه برسند به دلایل غیرپزشکی و تحمل نکردن 9 ماه بارداری و ... تصمیم به استفاده از رحم  جایگزین شوند که این موضوع پروتکل مرکز درمانی ابن‌سینا نیست ولی به دلیل نبود قانون می‌تواند مشکل‌آفرین شود. 

یغمایی تصریح کرد: قیمت انجام این مسئله طبق عرف و توافق دو طرف است و تعرفه خاصی ندارد،‌ قرارداد در نظر گرفته شده در این مرکز مفصل و دارای بندهای مختلف است که هر کدام از طرفین باید همه این موارد را در نظر گیرند. 

وی خاطرنشان کرد: در مورد مسئله ژنتیک فرزند به دنیا آمده نیز باید توجه داشت که ژنتیک کاملاً مربوط به پدر و مادر اصلی است و پذیرنده جنین نقشی در چهره و محتوای ژنتیکی جنین ندارد. وی پیدا نکردن موارد مناسب برای رحم جایگزین را از دیگر چالش‌ها برشمرد و گفت: این مسئله سبب به وجود آمدن واسطه‌ها در این زمینه شده و قیمت‌های نامعقولی را در این حوزه ایجاد کرده است. البته ما در مرکز ابن‌سینا پروتکل‌های سختگیرانه‌ای داریم که باید از فیلترهای پزشکی عبور کند و پذیرنده جنین و زوج اصلی نظارت بر قرارداد حقوقی آنها صورت می‌گیرد.

به گزارش فارس مدیر کلینیک درمان‌های جایگزین مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به اینکه خوشبختانه این مسئله با فتوایی گرفته شده از مراجع مشکل شرعی ندارد، خاطرنشان کرد: ترجیح ما در کلینیک ابن‌سینا این است که صاحب رحم متأهل و حتماً حداقل یکبار سابقه فرزند‌دار شدن داشته باشد. همچنین بهتر است این فرد سنی کمتر از 34 سال داشته باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه