تا ۲ سال آینده افزایش تعرفه‌های درمانی، توجیه اقتصادی ندارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محسن ایزدخواه درخصوص فشار برخی افراد از جامعه پزشکی برای افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی در سال ۹۸ گفت:درحال حاضر کشور دچار یک رکود تورمی اقتصادی شدید است. تورم نقطه به نقطه ما حدود ۵۰ درصد است؛ به طور طبیعی حقوق و مزایای شاغلین فعالیت‌های اقتصادی به سطح بسیار پایینی تنزل پیداکرده است.

ایزدخواه ادامه داد: اگر خواسته باشیم پزشکان را با سایر طبقات حقوق بگیر کشور مقایسه کنیم، می‌توان گفت پزشکان درآمد خیلی بیشتری نسبت به سایر طبقات، مثل مهندسان، اساتید دانشگاه، قضات و غیره دارند.

وی به افزایش ۱۲۰ درصدی تعرفه پزشکان به واسطه طرح تحول سلامت اشاره کرد و افزود: تا قبل از سال ۱۳۹۳، وزارت بهداشت و درمان، دلیل پایین بودن کارایی پزشکان در بخش دولتی و بالا بودن پدیده زیرمیزی در این قشر را تعرفه پایین خدمات پزشکی می‌دانست. در همین راستا، در آغاز طرح تحول سلامت، نخستین پیشنهادی که وزارت بهداشت به شورای عالی خدمات درمانی برای افزایش انگیزه در جامعه پزشکی و پیراپزشکی و پاراکلینیکی داد، بالا بردن تعرفه‌های پزشکی بود.

این کارشناس اقتصادی گفت: متأسفانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، توان کارشناسی لازم را نداشت و عواقب و پیامدهای چنین افزایشی که واقعاً تا چند صد برابر در بعضی از خدمات بود را پیش‌بینی نکرد. البته تعارض منافعی هم بین بعضی از تصمیم‌گیران وجود داشت. برای مثال، مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی، مدیر عامل بیمه سلامت، مدیر عامل سازمان خدمات درمانی نیروهای مسلح و وزیر بهداشت همگی پزشک بودند.

ایزدخواه تصریح کرد: رشد سرسام‌آور تعرفه پزشکان در سال ۱۳۹۳، عواقب بسیاری سنگینی داشت، اگر می‌خواهید ببینید که تعرفه‌های پزشکی چه پیامدی داشته است، فقط به این نکته توجه فرمائید که در دو سال و نیم اول طرح تحول سلامت، فقط در حوزه سازمان تأمین اجتماعی، هزینه‌های درمان دو برابر ۵۲ سال گذشته شد.

وی افزود: هم اکنون هم شاهد این هستیم که سازمان تأمین اجتماعی میلیاردها تومان بابت صورت حساب‌ها به دانشگاه علوم پزشکی، داروخانه‌ها و پاراکیلینیک‌ها بدهکار است.

عضو اندیشکده مطالعات دین و اقتصاد با بیان اینکه افزایش تعرفه پزشکان بالا رفتن هزینه‌های مردم را به دنبال دارد، گفت: باید توجه داشت که بیش از ۷۵ درصد بار مالی افزایش قیمت‌ها متوجه دو بیمه‌گذار بزرگ، یعنی سازمان تأمین اجتماعی و سازمان بیمه سلامت می‌شود. اگر اینها نتوانند به وظایف خودشان عمل کنند، قطعاً متوجه مردم خواهد شد.

ایزدخواه اضافه کرد: افزایش تعرفه‌های پزشکان منجر به ورشکستگی بیشتر سازمان بیمه سلامت و سازمان تأمین اجتماعی خواهد شد و افزایش هزینه‌های مردم را به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: باید به سمت کاهش تعرفه‌های پزشکان حرکت کنیم، طبق محاسبات کارشناسی، حداقل تا دو سال آینده با توجه به افزایش شدید تعرفه‌های پزشکی در اجرای طرح تحول سلامت، هیچ‌گونه افزایشی در این بخش توجیح اقتصادی ندارد.

به گزارش مهر این پژوهشگر حوزه اقتصاد سلامت در پایان تصریح کرد: وزارت بهداشت به جای افزایش تعرفه‌ها، سیاست‌های بخش بهداشت و درمان برنامه پنجم توسعه همچون، سیستم پزشک خانواده، سیستم ارجاع، استانداردسازی، تدوین راهنماهایی بالینی و غیره را دنبال کند. در غیر این صورت هزینه‌های سرسام‌آور سلامت در کنار ورشکستگی مالی دولت، ورشکستگی نظام بهداشت و درمان هم زمینه‌سازی خواهد کرد.

پایان پیام/

مطالب مشابه