۲۵ هزار نفر در لیست انتظار  پیوند قرار دارند
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، مهدی شادنوش صبح امروز در مراسم رونمایی از تندیس ملی اهداکنندگان عضو که در قطعه ۳۰۵ بهشت زهرا برگزار شد، گفت: با همکاری شهرداری و سازمان بهشت زهرا قطعه‌ای به اهدا کنندگان عضو اختصاص داده شده است و خانواده درجه یک این افراد با شرایط ویژه می‌توانند در این آرامگاه ابدی به خاک سپرده شوند.

شادنوش افزود: امیدوارم تجمیع اهداکنندگان عضو در یک قطعه باعث ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری در بین مردم ایران شود، زیرا اکنون ۸ هزار و ۶۰۰ نفر در نوبت پیوند کلیه قرار دارند.

رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت تصریح کرد: تعداد ۲۵ هزار نفر در لیست انتظار  پیوند قرار دارند، امکان ادامه حیات  برای افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند میسر نیست و خانواده‌ها تنها چند ساعت برای اهدای عضو این افراد فرصت دارند.

وی ادامه داد: پیوند تنها راه ادامه زندگی برای افرادی است که در لیست انتظار قرار دارند، پس برای ارتقای فرهنگ اهدای عضو باید اقدامات و برنامه‌ریزی‌های بهتری انجام داد.

شادنوش یادآور شد: در سال ۹۶ که بیشترین تعداد اهداءکننده عضو را در کشور داشتیم، اعضای ۹۲۶ نفر اهدا شد این در حالی است که در همان سال  تعداد ۴ هزار مرگ مغزی در کشور رخ داده است که اعضای بدن ۲۵ درصد این افراد اهدا شد.

وی با اشاره به اینکه  ۸ عضو فردی که دچار مرگ مغزی شده را می‌توان اهدا کرد، گفت:‌ اگر سریع عضو بدن افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند، اهدا شود؛ دیگر کسی در لیست انتظار  پیوند عضو باقی نمی‌ماند که برای محقق شدن این امر باید فرهنگ‌سازی بیشتری انجام شود.

رئیس اداره پیوند وزارت بهداشت اضافه کرد: امروزه مردم از عنوان مرگ مغزی اطلاع کافی ندارند، باید  یادآوری کرد که فردی که دچار مرگ مغزی شده امکان ادامه حیات ندارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان شادنوش در پایان گفت: با همکاری شهرداری‌های سراسر کشور در هر شهر بوستانی را تحت عنوان نفس برای ارتقای فرهنگ ایثار و فدارکاری در حوزه اهدای عضو نام‌گذاری شده است.

پایان پیام/

مطالب مشابه