تشخیص علائم اختلالات شناختی با اسکن چشم
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، محققان مرکز چشم دوک کارولینای شمالی دریافتند از بین رفتن عروق خونی کوچک در شبکیه چشم در پشت چشم با بیماری آلزایمر در مرحله اولیه مرتبط است.

محققان در این مطالعه بیش از ۲۰۰ نفر را مورد مطالعه قرار دادند. در افراد دارای مغز سالم، عروق خونی میکروسکوپی شبکهای فشرده را در پشت چشم داخل شبکیه تشکیل می‌دهند. این حالت در ۱۳۳ شرکت کننده از گروه کنترل نشان داده شد.

اما در چشم ۳۹ فرد مبتلا به آلزایمر در مقایسه با افراد سالم یا مبتلا به اختلال شناختی خفیف، این شبکه عروقی تراکم کمتری داشته و حتی در برخی جاها بسیار پراکنده‌تر بودند.

همچنین دانشمندان توانستند بین افراد مبتلا به آلزایمر و ۳۷ شرکت کننده مبتلا به اختلال خفیف شناختی، که پیش درآمد بیماری آلزایمر است، تمایز قائل شوند.

شارون فکرت، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: اسکن چشم مورداستفاده در مطالعه می‌تواند تغییراتی را در مویرگ‌های ریزی که ضخامتشان کمتر از ضخامت تار موی انسان است نشان دهد.

به گزارش مهر وی در ادامه می‌افزاید: احتمالا این تغییرات در تراکم عروق خونی در شبکیه می‌تواند نشاندهنده اتفاقات در عروق ریز خونی در مغز باشد.

پایان پیام/

مطالب مشابه