نظام سلامت برای حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج تعهد دارد
به گزارش پایگاه خبری پزشکان و قانون، قاسم جان‌بابایی اظهار کرد: برنامه‌های درمان و مراقبت از بیماران خاص و صعب‌العلاج از جمله خدمات پرهزینه در نظام سلامت کشور‌های پیشرفته از جمله ایران محسوب می‌شود.

جان بابایی گفت: سرانه درمان بیماران خاص و صعب‌العلاج نسبت به افراد عادی بیشتر است و چندین برابر بیشتر هزینه سلامت مردم عادی به حوزه سلامت تحمیل می‌شود، بیماران صعب‌العلاج و خاص به دلیل مزمن بودن عارضه و غیر قابل علاج بودن بیماری‌شان در اکثر مواقع نیازمند خدمات ویژه درمانی و دارویی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سراسر کشور هستند.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: خانواده‌ها متحمل هزینه‌های مرتبط با درمان بیماران خاص و صعب‌العلاج می‌شوند و به ناچار دچار هزینه‌های کمرشکن می‌شوند.

وی افزود: نظام بهداشت و درمان کشورمان در زمینه حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج تعهد دارد به طوری که بیشتر خدمات سلامت مورد نیاز این بیماران به صورت کاملاً رایگان یا در حد رایگان بوده است و این افراد مورد حمایت همه جانبه وزارت بهداشت قرار می‌گیرند.

جان بابایی تصریح کرد: ارائه خدمات به بیماران صعب‌العلاج و خاص از طرف وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌گر انجام می‌شود و به نوعی ما از این افراد حمایت لازم و کافی را انجام می‌دهیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: برای اینکه بیماران خاص و صعب‌العلاج دارای یک زندگی خوب و با کیفیت باشند باید نگاهی دقیق و جامع به مراقبت‌های درمانی و پیشگیری از عوارض بیماری‌ آنها داشته باشیم تا کیفیت زندگی آن‌ها ارتقاء پیدا کند.

وی اضافه کرد: در راستای مدیریت و ساماندهی اقدامات برای بیماران خاص و صعب‌العلاج راه‌اندازی یک مرکز جامع  رکنی اساسی محسوب می‌شود، لذا در سال جاری ۸۳ مرکز جامع خدمات سلامت بیماران خاص و صعب‌العلاج در ۵۹ دانشگاه علوم پزشکی کشور راه‌اندازی شده و به بهره‌برداری رسیده است.

جان بابایی تاکید کرد: یکی از اهداف تأسیس مراکز ویژه بیماران خاص و صعب‌العلاج بهبود کیفیت زندگی آنها، حفاظت مالی از بیماران و کاهش هزینه‌های کمرشکن، کنترل و نظارت بهینه بر تجویز و مصرف دارو‌های ضروری و مورد نیاز در گروه‌های هدف و وزارت بهداشت سعی می‌کند برنامه‌های درمانی و دستورالعمل‌ها را به صورت دوره‌ای به روزرسانی کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان معاون وزیر بهداشت در پایان افزود: به روزرسانی پروتکل‌های درمانی و دستورالعمل‌های ابلاغی ویژه بیماران خاص و صعب‌العلاج از جمله برنامه‌های وزارت بهداشت با هدف حمایت همه جانبه از بیماران صعب‌العلاج و خاص است و ما سعی می‌کنیم بر توزیع دارو‌های بیماران خاص تمرکز داشته باشیم.

پایان پیام/

مطالب مشابه